Председник САД Доналд Трамп је у петак саопштио да ће Вашингтон 2. фебруара почети процедуру иступања из Споразума о ракетама средњег и кратког домета с Русијом. Амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да ће, уколико се Русија не буде вратила пуном поштовању Споразума у року од шест месеци, он бити раскинут.
„Ако Американци буду инсистирали на размештању ракета, то ће водити продубљивању сукоба и рату. Уверен сам да Американци сада ништа неће размештати у Европи. Као прво, они немају такве ракете. Својевремено су их уништили, тако да је потребно да створе нове ракете“, рекао је Бужински.
Он је подсетио да су 1987. године, пошто су САД почеле да размештају своје „першинге“ и крстареће ракете у Немачкој, Холандији, Белгији, стотине хиљада људи изашле на улице Европе на масовне протесте.
Ситуација у вези с руском ракетом 9М729, чије уништење траже Американци, подсећа на случај са совјетским оперативно-тактичким комплексом „Ока“, навео је експерт.
„Њима се једноставно није допала наша ракета, мада је она била у оквирима Споразума и била је веома мобилна, прецизна. Таква је и садашња ракета 9М729, која је направљена с великим пуњењем. Американци, међутим, сматрају да је она за њих лоша, што значи да је треба уништити. Тада су рекли — ако не уништите ’Оку‘, нећемо потписивати Споразум. Горбачов и Шеварнадзе су је уништили. Ракета је, међутим, само изговор. Они су одавно хтели да иступе из тог споразума“, рекао је Бужински.
Последњих година Москва и Вашингтон редовно се међусобно оптужују за нарушавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Амерички државни секретар Мајк Помпео је 4. децембра 2018. године изјавио да Русија има 60 дана да се врати испуњавању одредби Споразума. Он је додао да ће, ако се то не догоди, Вашингтон обуставити своје обавезе из Споразума.
Русија истиче да строго поштује своје обавезе из Споразума. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је рекао да Москва има веома озбиљна питања за САД у вези с њиховим испуњавањем Споразума.