Према њеним речима, таква одлука је оправдана у условима у којима Европска унија не признаје присаједињење Крима Русији и због кампање за дезинформисање и сајбер-напада којр је наводно Москва покренула против европских земаља.
„Европска унија треба да пошаље јасан сигнал о даљим санкцијама ако се илегалне акције Русије наставе. Такође би требало преиспитати застарели споразум о партнерству и сарадњи између ЕУ и Русије. И сваки будући однос ЕУ—Русија требало би да се заснива на пуном поштовању међународног права и принципа ОЕБС-а“, истакла је она.
Односи Русије и Запада су се погоршали због ситуације у Украјини и због Крима. Западне земље су увеле низ санкција против Русије, оптужујући је за мешање. Москва је у лето 2014. предузела контрамере и повела политику замене увоза. На списку забрањених производа налазе се месо и млечни производи, риба, поврће, воће и орашасти плодови.
Губици страних земаља од увођења руског трговинског ембарга процењују се на око 8,3 милијарде долара годишње. Забрањени су прехрамбени производи из САД, Европске уније, Канаде, Аустралије и Норвешке.