Како је раније писао лист „Поинт“, на састанку са француским новинарима Макрон је изјавио да је један од вођа покрета „Жути прслуци“ Ерик Друе „медијски производ, производ друштвених мрежа“. Према речима председника Француске, „Жути прслуци“ су добијали консултације из иностранства, а њихову активност подржавају „купљени налози на друштвеним мрежама и тролови“. Међу њима, он је издвојио РТ и Спутњик.
„Јуче смо чули изјаве председника Макрона, које су објављене у француском недељнику, где се претпоставља, а што ми сада разјашњавамо на нивоу Министарства спољних послова код наших француских партнера, да ли су истините такве тврдње — да је господин Макрон, набрајајући информативне претње Француској, директно навео одређене десничарске или радикалне левичарске националистичке групе и РТ и Спутњик“, изјавио је Бујакевич током округлог стола „Међународни дан безбедног интернета. Међународне тенденције и здрав разум“, који је организовала агенција МИА „Росија севодња" заједно са Министарством спољних послова Русије, РОЦИТ-ом и РАЕК-ом.
„Наравно, такве изјаве, поред чињенице да су просто неприхватљиве са становишта међународне праксе, апсолутно непринципијелно демонстрирају истину наших западних пријатеља у вези са успостављањем директне цензуре у својим дигиталним окружењима“, додао је он.
„Време у коме је владао, у том моменту делимично оправдани стереотип о потпуној слободи у дигиталној средини на Западу и о недостатку слободе у Русији, одавно је превазиђено. У суштини, у овом тренутку, у центру сукоба са постојећим међународним и правним обавезама западних држава, као и Русије, на Западу је у току спор, али постојан системски процес увођења индиректних форми информативне цензуре на интернету“, истакао је дипломата. Раније је главна уредница Спутњика и РТ Маргарита Симоњан изјавила да агенција Спутњик и телевизија РТ не купују никакве налоге на друштвеним мрежама. Она је истакла да „Жути прслуци“ заиста воле РТ: видео са протеста броји милионске прегледе, а дописници телевизије емитују уживо уз овације.