„Ситуација у Венецуели је комплексан случај, јер се законитост Мадурове владавине оспорава у његовој земљи. Ако га сматрате нелегитимним председником, онда можете сматрати да америчка политика промовише демократска права Венецуеланаца да бирају свог лидера. Ако мислите да је Николас Мадуро и даље законски председник, онда Сједињене Америчке Државе можда подривају венецуеланску демократију“, пише „Њујорк тајмс“.
Лист напомиње да изјаве Трампове администрације крше став да САД делују као подршка венецуеланској демократији. Амерички председник је био толико гневан и толико је милитантно настојао на смени режима у Венецуели, да његови мотиви сада не изгледају демократски.
Лист подсећа да је у прошлости САД било неколико случајева државног удара у Латинској Америци.
„Имајте на уму да је легитимитет сваке промене власти ствар перцепције, треба рећи да је она тренутно подељена у Венецуели. Стремљење Трампове администрације да уклони Мадура може оштетити легитимитет сваке нове венецуеланске владе, без обзира на то о коме ће бити реч“, истиче лист.
Трамп није искључио могућу интервенцију америчких оружаних снага у Венецуели. Мадуро је ту изјаву америчког председника назвао лудошћу и почео је да прикупља потписе против америчке војне интервенције у земљи. Покушаји да се легитимише узурпација власти у Венецуели од стране других земаља Кремљ је оценио као мешање у унутрашње послове Венецуеле.