„Морски граничари из састава здружених снага у сарадњи са бродовима украјинске ратне морнарице и других снага у Азовском мору одрадили су маневре за одбијање напада непријатеља са мора“, наводи се у саопштењу.
Према плану вежби, брод-уљез игнорисао је захтеве бродова поморске страже и украјинске морнарице, извршио опасне маневре и покушао да се приближи обали ради могућег искрцавања диверзантске групе.
„Заједничким напорима бродова морске страже, бродова украјинске ратне морнарице и уз подршку артиљерије са обале и авијације, брод-уљез је заустављен и блокиран“, додаје се у саопштењу.
Ситуација у Азовском мору се заоштрила почетком 2018. године. У марту је Украјина задржала руски брод „Норд“, подигавши против његовог капетана оптужницу због незаконите посете Криму, „чији је циљ да нанесе штету државним интересима“. У августу је у херсонској луци задржан танкер „Механик Погодин“.
Руске власти дејства Кијева карактеришу као „поморски тероризам“, а одговориле су повећањем пограничних контрола у свом делу Азовског мора. Украјински граничари су тада саопштили да су Руси почели „жестоку политику задржавања и прегледа бродова“.
Кримска погранична управа Федералне службе безбедности Русије саопштила је да провере врши у складу с међународним поморским правом и да није добијала примедбе од власника бродова. Министарство иностраних послова Украјине је потом признало да руски граничари не нарушавају протоколе током прегледа.
Касније је Кијев саопштио да намерава да појача своје војно присуство на Азовском мору и да у региону изгради поморску базу. У воде Азовског мора пребачена су два оклопна брода типа „Гјурза М“, „Лубни“ и „Кременчуг“, као и брод за трагање и спасавање А500 „Донбас“ и морски тегљач А830 „Корец“, који су прошли кроз Керчки мореуз.