Добитник Нобелове награде оптужен за сексуално напаствовање

Бивши председник Костарике и добитник Нобелове награде за мир Оскар Аријас нашао се усред великог скандала након што га је активисткиња за нуклеарно разоружање оптужила за сексуални напад.
Sputnik

Аријас је порекао да је дошло до напада рекавши да никада у животу није учинио нешто против воље било које жене и штавише, тврди да се током каријере константно борио за родну равноправност.

Познати политичар обављао је дужност председника Костарике у два мандата: први пут од 1986. до 1990. године, а други пут од 2006. до 2010. године. Нобела за мир добио је 1987. године, због својих напора да оконча граданске ратове у Централној Америци, преноси Недељник.

Непознате чињенице о Нобеловом животу у Русији

Жена која га је оптужила за сексуални напад тврди да се напад догодио током пословног састанка који се одржао 1. децембра 2014. у дому бившег председника у Сан Хозеу. За лист Семанарио Универсидад активисткиња је исприцала да ју је Аријас "ухватио отпозади, па дирао њене груди, почео да је љуби и затим пенетрирао у њу прстима".

"Одмах сам му рекла да је он ожењен човек. Не сећам се шта ми је одговорио, али је наставио да ме додирује. Тада ми је рекао да мало причекам и изашао је из канцеларије. Нисам знала шта да радим, осећала сам се заробљено", испричала је ова жена, која је у тренутку када се све догодило имала 30 година.

Кабинет државног тужиоца Костарике за АП је потврдио да је примљена кривична пријава против особе која се презива Аријас због могућег преступа сексуалне природе, али су одбили да открију више информација.

Међутим, према писању листа Семанарио Универсидад, Аријас је након наводног напада у свом дому предложио активисткињи да се нађу на некој другој локацији, што је она искористила као изговор за одлазак. Аријас је све порекао у кратком саопштењу, преноси Б92.нет.

"Никада се нисам односио без поштовања према било којој жени, а још мање сам нарушио слободу жене у односу на неку другу особу. Током својег јавног деловања увек сам промовисао једнакост полова као нужни предуслов праведности и једнакости у друштву", рекао је добитник Нобелове награде за мир.

 

Коментар