Абрамс је рекао да би, уместо да се разговара са Мадуром, све земље требало да признају Хуана Гваида, ког Сједињене Америчке Државе сматрају привременим председником земље.
„Немојте да упадате у замку коју је Мадуро раније постављао много пута када је у питању лажни дијалог. Мадуру треба да се пошаље јасан сигнал да треба да оде“, нагласио је он.
Амерички представник за Венецуелу је додао да ће Сједињене Америчке Државе наставити да испоручују помоћ на границу Венецуеле, иако је власти не прихватају.
„Међутим, не мислим ни да ми, ни да Колумбија, ни да било ко други намерава да доставља помоћ у земљу насилно“, додао је Абрамс.
Према његовим речима, у овој фази САД захтевају да власти пусте помоћ у земљу.
Раније су Сједињене Америчке Државе саопштиле да венецуеланске власти блокирају путеве како не би дозволиле испоруку хуманитарне помоћи.
Хуманитарна помоћ за становнике Венецуеле акумулира се у Колумбији и она ће бити испоручена када то буде могуће, рекао је Абрамс.
„Америчке власти комуницирају са Хуаном Гваидом и његовим тимом стручњака, другим владама у региону и стручњацима за хуманитарну помоћ у вези са логистиком за пружање помоћи… Ми достављамо помоћ — храну и лекове — у Колумбију, како би била испоручена у Венецуелу чим то буде безбедно и могуће“, истакао је Абрамс на брифингу.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Русија, Кина и низ других земаља подржале су Николаса Мадура као легитимног председника Венецуеле.