Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић поручила је да су ревизионизам и иредентизам неприхватљиви.
„Темељи Европске уније и њених институција не почивају на таквим вредностима. Одлучно одбацујем и осуђујем покушаје мењања историје и посезање за хрватском територијом. О томе ћу известити италијанске и европске институције“, изјавила је Китаровићева.
Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је назвао Тајанија и рекао му да је таква изјава неприхватљива.
„Најоштрије осуђујем и одбацујем његову изјаву која има индиције територијалних претензија и ревизионизма. И Влада и ХДЗ-а се томе најоштрије противе“, рекао је.
„Морам да признам да овако нешто нисам очекивао, ја и господин Тајани имали смо квалитетан однос свих ових шест година, колико га познајем. Никада досад нисам чуо да је ичим могло да се наслути овако нешто, није било ни најмањих индиција оваквог става. Не желим да га оправдавам“, изјавио је хрватски премијер.
Он наводи да је Тајани изјаву дао на скупу потомака жртава избеглих Италијана и оних који су завршили у фојбама, и да то не може да га искупи.
Пленковић је рекао и да очекује Тајанијево појашњење у неком саопштењу или јавном наступу и да не жели додатно да тумачи значење његовог иступа, иако признаје да је изречена формулација јасна у мери да тешко може да се интерпретира да је значила нешто друго.
„Уверен сам да није мислио на територију“, додао је Пленковић.
На питање новинара да ли Тајанија и даље сматра својим великим пријатељем, што је досад у својим јавним иступима више пута истицао, Пленковић је одговорио: „Ми смо колеге“.
„Он је један од кључних људи наше пријатељске странке у Италији, ово што је изговорио је криво и погрешно и ја сам то јасно дао до знања. Видећемо шта ће бити следећи корак, ово што сам направио је нормална ствар да га директно назовем, да му кажем да је та његова изјава изазвала оправдане и жестоке реакције у Хрватској“, закључио је Пленковић.
„У суботу сам говорио о жељи неких да промене словеначку историју. Исто се догађа у Италији. На несрећу, од стране политичара који су службеници ЕУ. Ово је историјски ревизионизам без преседана. Фашизам је био усмерен на уништење словеначке нације“, коментарисао је словеначки премијер Марин Шарец на Твитеру.
Случај је коментарисао и СДП-ов заступник у Парламенту ЕУ Тонино Пицула.
„Истра и Далмација су историјске хрватске регије и никакав ревизионизам италијанске деснице, Тајанија и његових савезника из ЕПП-а којем припада и ХДЗ неће то променити. Далмација и Истра патиле су под чизмом италијанског фашизма и своју слободу и прикључење матици земљи избориле су у Народноослободилачкој борби, у којој су с Хрватима и Словенцима учествовали и Италијани антифашисти“, рекао је Тонино Пицула.
„Оштро осуђујем изјаву господина Тајанија, који није достојан функције коју обнавља. Жалосно је што је преузео реторику крајњих десничара попут Салвинија, којег је раније и сâм често критиковао због популизма“, рекла је је Биљана Борзан.
Иступ Италијана коментарисао је и Иван Јаковчић.
„Срамотно за председника ЕП-а. Моје поверење више нема“, кратко је прокоментарисао на Твитеру.
„Тајанијев је иступ срамотан и показује колико су далеко спремни да иду ’велики европејци‘ у борби за гласове. С европских вредности и добросуседских односа и сарадње брзо се пребаце на империјализам и великонационалне пројекте. Све за гласове, а у исто време прозивају популисте и себе проглашавају главним борцима против популизма. Да није трагично, било би смешно! По доласку у Стразбур послаћу и протестно писмо Тајанију, а са својом групацијом ћу размотрити и остале могућности. Далмација и Истра су хрватске регије, поносимо се њима и морамо ово да искористимо да целу Европу подсетимо на терор који су проживеле под италијанском влашћу. Овакво Тајанијево понашање, барем што се мене тиче, неће проћи тек тако“, казала је Ружа Томашић за „Индекс“.