У „Фукушими“ почели огледи са течним нуклеарним горивом

Енергетска компанија ТЕПКО, која управља нуклеарном електраном „Фукушима 1“, први пут од несреће почела је са контактним експериментима са течним нуклеарним горивом акумулираним на дну заштитног омотача другог реактора, саопштио је јапански лист „Мајнити“.
Sputnik

У среду ујутру је у омотач спуштена 15 метара дуга цев са два „прста“ на крају. Циљ је да се провери способност опреме да подигне растопљено гориво. Високо радиоактивна супстанца неће се износити ван реактора.

Први пут после четири године: Забрињавајуће откриће у рибама код Фукушиме

Резултате експеримента компанија ће саопштити увече.

Несрећа у „Фукушими 1“ договорила се у марту 2011. и то је била највећа несрећа за 25 година након катастрофе у Чернобиљу.

Након земљотреса јачине 9 степени, огроман талас висине 15 метара преплавио је енергетске блокове централе, због чега се њихово напајање искључило, што је довело до заустављања система хлађења реактора.

У првом, другом и трећем реактору нуклеарно гориво се истопило и акумулирало на дну заштитног омотача.

Фукушима шест година касније: Расељени, нестали... (фото)

У првом, трећем и четвртом енергетском блоку експлозије генерисаног водоника су оштетиле или потпуно уништиле кров. То је довело до цурења радијације и контаминације велике површине на подручју станице.

Из насељених места евакуисано је више од 140 хиљаде људи. За потпуну уклањање последица несреће, укључујући и демонтажу реактора, биће потребно 40 година.

Коментар