„Ова обавеза је заснована на размени писама између косовских власти и генералног секретара НАТО-а из 2013. године“, изјавио је званичник НАТО-а за Танјуг.
На питање Танјуга да ли може да добије увид у та документа, НАТО званичник објашњава да та кореспонденција није доступна за јавност.
Иако се ниједна од 15 тачака Бриселског споразума не односи директно на обавезе Косовских безбедносних снага, њихове дужности, посебно када је реч о активностима на северу Косова где живи већинско српско становништво, гарантоване су кроз писма која су разменили председник Косова Хашим Тачи и тадашњи први човек Алијансе Андерс Фог Расмунсен.
Након самог потписивања Бриселског споразума, 19. априла 2013. године, потписници, тадашњи премијер Србије Ивица Дачић и Хашим Тачи, заједно са бившом шефицом ЕУ дипломатије Кетрин Ештон, састали су се у Бриселу са НАТО званичницима.
Циљ тог састанка је био договор око гаранција безбедности српског становништва на Косову и Метохији.
У разговору за Танјуг званичник НАТО-а понавља да су многе чланице Алијансе јасно поручиле Приштини да њихов потез трансформације Косовских безбедносних снага долази у погрешном тренутку.
Он је упозорио на то да је важно да се сви уздрже од изјава и корака који могу имати „непредвиђене последице“.
„Мисија Кфора је ту да допринесе одржању сигурности, безбедности и слободе кретања на Косову. Она то чини непристрасно, подједнако за све заједнице, а на основу мандата добијеног Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН“, кажу у седишту НАТО-а.
Званичник Алијансе у изјави за Танјуг закључује да транзиција КБС неће ни на који начин утицати на мандат Кфора који ће наставити да обезбеђује сигурно окружење на Косову на добробит свих грађана који ту живе.