„Примили смо к знању поруку председника Владимира Путина од 20. фебруара. Руске претње о циљању на савезнике су неприхватљиве. Позивамо Русију да се усредсреди на повратак поштовању Споразума о ракетама средњег и кратког домета“, рекао је Казалет.
Према његовим речима, НАТО „не жели нову трку у наоружању“.
„Савезници су у више наврата позивали Русију да уништи на транспарентан начин своје ракете средњег домета. Северноатлантска алијанса анализира последице тога што Русија нарушава Споразум о ракетама средњег и кратког домета. Као што је јасно рекао генерални секретар НАТО-а, сваки одговор ће бити јединствен и уравнотежен, а НАТО не намерава да размешта ново копнено нуклеарно оружје у Европи“, изјавио је Казалет.
Он је додао да противракетна одбрана НАТО-а има искључиво одбрамбени карактер, а да објекти у Румунији и Пољској потпуно одговарају Споразуму о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.
„Примедбе Русије на систем противракетне одбране НАТО-а представљају нови покушај да се скрене пажња с њеног нарушавања Споразума о ракетама средњег и кратког домета. Те примедбе су застареле и неосноване“, рекао је Казалет.
Председник Русије Владимир Путин је током обраћања Федералној скупштини Русије 20. фебруара изјавио да Вашингтон сам нарушава Споразум о ракетама средњег и кратког домета, лансирајући ракете-мете средњег домета и размештајући у Румунији и Пољској лансирне уређаје, а затим „тражи оправдања и означава кривце“.
Путин је поново истакао да Русија неће прва размештати ракете у Европи, али је навео да ће, уколико Вашингтон буде разместио у Европи ракете средњег и кратког домета, Русија бити принуђена да предузме симетрична и асиметрична дејства. Он је нагласио да би руско наоружање у таквом случају могло да буде уперено не само ка оним територијама које за Русију представљају директну претњу, него и ка оним територијама на којима се налазе центри за усвајање одлука о употреби претећих ракетних комплекса.