Аустријски министар: ЕУ ће бити комплетна када цео Балкан буде њен део

Аустријски министар задужен за ЕУ Гернот Блимел изјавио је данас на конференцији у Бечу да је његова земља присталица приближавања земаља Западног Балкана Европској унији, истичући да постоји снажно уверење да ће ЕУ бити комплетна тек онда када читав регион буде део Уније.
Sputnik

Обраћајући се на конференцији „Будућност ЕУ — погледи са Западног Балкана“, Блимел је рекао да је циљ те дискусије да се покаже колико је ЕУ озбиљна поводом европске перспективе читавог Западног Балакана, оценивши да је шест балканских држава постигло много тога за веома кратко време што, како је рекао, треба посебно ценити када се говори о њиховој европској перспективи.

Јункер: Чланство Балкана у ЕУ – питање рата или мира

„Скуп је одржан у кључном тренутку за ЕУ. У 2019. години много је изазова пред нама у Унији, ’брегзит‘ ће највероватније бити окончан у наредним месецима и недељама, избори за Европски парламент су пред нама, као и формирање нове комисије. Стога је важно да се води дебата о будућности ЕУ, као што ће учинити лидери на састанку у граду Сибији, где ће домаћини бити наши пријатељи из Румуније, и где ће се расправљати о приоритетима до 2025. и надаље“, рекао је Блимел.

Он је додао и да треба пружити прилику потенцијалним земљама-кандидатима да дискутују о ситуацији у ЕУ, као што ЕУ расправља о тренутној ситуацији у потенцијалним земљама-кандидатима када се дискутује о проширењу Уније.

На конференцији је речено да ЕУ треба да буде јак глобални играч и да је важно да говори једним гласом, као и да ЕУ и њене чланице треба да се придржавају својих правила и онога што захтевају од потенцијалних кандидата јер то даје веродостојност процесу проширења.

Блимел је навео да је изглед за чланство у ЕУ покретачка сила у региону, као и да смо недавно видели колико је она моћна у Северној Македонији, а затим је поново честитао и Северној Македонији и Грчкој на решавању деценијског проблема, пренео је Танјуг.

Аустријски министар обраћање је завршио рекавши да је веродостојност кључни фактор и да земље морају да осећају како их ЕУ заиста жели. Стога један од следећих високих приоритета ЕУ морају бити преговори о придруживању Албаније и Македоније који могу почети у јуну, изјавио је Блимел.

Коментар