Зариф је једна од најутицајнијих политичких фигура у историји иранске дипломатије, човек који је успео да се договори са шест држава међународних посредника и потпише нуклеарни споразум.
На питање шта је могло подстаћи Зарифа да поднесе оставку, за Спутњик говоре ирански стручњаци и објашњавају колико су на овакав корак политичара могли да утичу спољни и(ли) унутрашњи политички фактори.
Доктор Набиула Рашно (Nabiullah Rashno), политички експерт и члан Асоцијације за геополитичке студије Ирана (Iranian Association of Geopolitics), сматра да читав низ разлога стоји иза Зарифове одлуке.
„Бројни су могући разлози. Многи спекулишу да би то могао бити и изненадни долазак Асада у Иран или приступање Ирана конвенцији за борбу против прања новца (FATF). Међутим, чињеница је да његова одлука највероватније произилази из читавог низа проблема који стоје пред иранском дипломатијом. Ако држава жели да има достојно место на међународној арени и на најбољи начин обезбеђује националне интересе на различитим нивоима, онда и министар дипломатије мора да управља својим ресором врло одговорно, тако што ће имати неопходну подршку“, констатује Рашна.
Одговарајући на питање шта се може десити ако оставка Зарифа буде прихваћена, ирански експерт одговара:
„Очигледно је да у наредном периоду пред Ираном стоји низ реформи које би требало да доведу до напретка државе и ширења могућности и конкурентности у различитим националним и међународним сферама. Иран путем својих структура тренутно ради на реализацији комплекса мера са циљем прогреса у правној, политичкој, економској и културној сфери, као и у области безбедности“, истиче наш саговорник.
Оснивач Центра стратешких студија и бивши заменик министра одбране Ирана Али Реза Акбари (Ali Reza Akbari) за Спутњик каже да време Зарифа у дипломатији још није готово:
„Оставка доктора Зарифа је непријатна и тужна вест, јер он је човек који је изградио дипломатски тренд спољне политике Ирана и његових националних интереса на светској сцени. Овај дипломатски курс мора бити настављен. Зариф врло добро зна где, са ким и у ком маниру треба да води конкретне међународне преговоре, увек штитећи позиције спољне политике Ирана“, објашњава Акбари.
Наш саговорник сматра да је осим спољнополитичког фактора битну улогу могао да одигра и стицај околности на унутрашњем плану. Иран се у много чему ослањао на подршку Европљана, посебно након што су Американци напустили споразум који претходно није лако било постићи. Међутим, јак унутрашњи притисак на спољнополитички ресор Ирана, јер преговори нису уродили плодом, одиграо је значајну улогу на одлуку Зарифа.
„Оставка Зарифа не би била губитак само за Иран, већ и за међународну дипломатију. Тренутно пролазимо кроз специфичан период транзиције. Иран покушава да се прилагоди новонасталим околностима и да постигне стабилност у условима политичког хаоса који је настао захваљујући САД. Иран, Европа, Русија, Кина и државе блискоисточног региона постали су жртве ове америчке игре. Доктор Зариф је могао одиграти једну од важнијих улога током подривања ове непоштене америчке игре. Не знам да ли у Ирану постоји такав мајстор дипломатије као што је Зариф. Тешко да ће се наћи особа која би у овим хаотичним условима могла боље да одигра своју улогу током прелазног периода“, закључује Акбари.