Учесници традиционалног карневала у Каштел Сућурцу код Сплита реконструисали су недавни инцидент када су на сплитској риви претучени ватерполисти Црвене Звезде. Уз Бајагину химну тог клуба, снимак вести једне српске телевизије и овације, у море је бачен „ватерполиста“. На крају забаве, сјајно расположени учесници карневала спалили су лутку лидера Срба у Хрватској Милорада Пуповца.
„Крив је! Крив је!“, викала је одушевљена маса, док је на риви горела огромна лутка обучена у народну ношњу шумадијског краја, која нема никакве везе са традицијом Срба овог и било којег другог краја Хрватске.
Коментаришући тај догађај председник Самосталне демократске српске странке објашњава да је карневал позитивна традиција хришћанске римокатоличке културе у Далмацији, када се народ једном годишње окупи како би према онима који имају моћ, власт или значајан јаван утицај, кроз шалу, поругу и исмевање показао свој став и критику.
Међутим, он додаје да је карневал у Каштел Сућурцу и прошле године показао да нема никакве везе са том богатом, позитивном традицијом. Они су и прошле године за свог негативног јунака изабрали мене, некога ко објективно нема моћ, ко објективно нема политичку власт и негативан утицај, подсећа Пуповац.
„Овде се ради о искривљеној, деформисаној традицији у којој се тражи негативац у стереотипним, негативним емоцијама које постоје према Србима, а наравно онда и према ономе кога они сматрају ’првим Србином у Хрватској‘. Ако некога радује да спаљује лутку Милорада Пуповца, да се исмијава са страшним нападом на ватерполисте Звезде, који су дошли на спортско натјецање, који су као гости дошли да заједно са домаћинима уживају у лепом угођају Сплита, некада једног од првих градова у бившој Југославији по слободарству, култури, спорту, а доживели су да их се прогања као дивље звери по риви, нека их то весли“, каже лидер СДСС-а.
Додаје да је његов животни и политички кредо да се бори против предрасуда, мржње и насиља, да је томе посветио три деценије свог јавног и политичког рада и у временима која су била и тежа него данашња, па ће то чинити и у овим. Жао ми је што се у појединим слободарским далматинским срединама не догађа да се људи сусретну са самим собом, каже Пуповац.
„Они који уместо да се ругају онима који су их довели у ситуацију у којој се налази ово друштво и ова земља, и даље продубљују мржњу према људима који ту мржњу нису гајили, нису сијали, као што нису ни ватерполисти Звезде, нисам ни ја, нити хоћу. Само могу рећи да је реч о несрећи, о несрећним људима, несрећним срединама и друштву које никако да се окрене себи и да се суочи са собом. Да пита: ’А што сам то ја учинио да ми не буде тако како јесте и јесам ли и мало крив за то кроз шта сам прошао, што се догодило?‘. Та врста суочавање се нажалост није догодила“, оцењује лидер Срба у Хрватској.
Пуповац каже да ће, као што је недавно рекао један угледни загребачки Јеврејин, Голооточанин, учинити оно што Жидови раде кад им се догађа нешто лоше, кад се људи према њима лоше односе. И ја ћу се прво питати шта сам учинио, где сам згрешио, да ти људи ово раде на овакав начин, каже он.
„Ако препознам да сам згрешио, наставићу чинити све да тога више нема. А са туђим несрећама, предрасудама и мржњама носићу се онако како се треба носити — усправне главе и спреман да се суочим са истим таквим порукама, независно од тога колико је то непријатно, независно колико то на крају завршавало тиме да људи на порталима, као што је један задарски, због мог противљења усташком поздраву ’За дом спремни‘, шаљу поруку да ме треба убити, стрељати, да ме треба бацити у јаму, да нико не би знао да сам постојао“, закључује Пуповац у разговору за Спутњик.
Лидер странке која се у Сабору бори за остваривање и заштиту људских, политичких и националних права, односно опстанак и достојанствен живот Срба често је мета вербалних напада. Прошле године на загребачкој пијаци Долац гађан је храном из оближњег ресторана.
Влада Хрватске осудила је тај напад. Било какве званичне реакције на „спаљивање Пуповца“ нема, док је на друштвеним мрежама могуће наћи бројне коментаре одушевљења због „спаљивања четника“.