У складу са Уставом Венецуеле, председник полаже заклетву у Народној скупштини или Врховном суду, а не на градском тргу. Још није познато како ће се одвијати догађаји ако Гваидо одлучи да се прогласи за председника у Народној скупштини. Мало је вероватно да би он могао да добије неопходну подршку својих колега посланика“, наводи се у саопштењу прес-службе руске амбасаде објављеном на Фејсбуку.
У саопштењу се истиче да је, за разлику од Гваида, законити председник Николас Мадуро дошао на то место након отворене предизборне кампање, уз подршку више од шест милиона људи, што је отприлике трећина свих грађана Венецуеле који имају прво гласа.
Напомиње се и да су на изборима учествовала три опозициона кандидата, дакле ако неко прича о превари, то значи да „нема праве информације о ситуацији у Венецуели“.
„Ако Гваидо заиста сматра да је он законити председник, зашто онда није расписао одговарајуће изборе у року од 30 дана, како је предвиђено према Члану 233 Устава Венецуеле? Ми видимо да он не намерава да то уради. Штавише, више се не назива ’привременим председником‘, него ’привременим председником који је одговоран за сазивање демократских и слободних избора‘, а не наводи рокове. А извесно је због чега“, истиче се у саопштењу.
Амбасада је подсетила на то да је расписивање избора прерогатив Националног изборног савета Венецуеле, који је независна грана власти.
У саопштењу се указује на то да је венецуеланска влада спремна за дијалог са опозицијом, која „још не може да се ослободи вашингтонских ’јастребова‘, који, по свему судећи, нису заинтересовани за решавање кризе у Венецуели“.
„Ипак, ми ћемо настојати да убедимо све здраве и патриотски настројене венецуеланске политичке снаге у значај узајамног разумевања на добробит становника Венецуеле“, закључили су из Амбасаде Руске Федерације у Венецуели.