Мрља на савести британске владе: Свака смрт бебе је апсолутна трагедија, али...

Британска влада је доживела критике због одлуке да тинејџерки Шамими Бегум одузме држављанство зато што се придружила ДАЕШ-у, а након што је њена тромесечна беба преминула, неки су ту одлуку оценили као „мрљу на савести владе“, преноси Танјуг.
Sputnik
Сиријски Курди одговорили Трампу: Нећемо ослободити терористе-странце

Шамими Бегум (19) је држављанство одузето прошлог месеца као мера безбедности, због чега је она остала у избегличком кампу у Сирији, где је њен син Џара умро. 

Ово је њено треће дете које је изгубило живот откад се она 2015. године, као 15-годишњакиња, прикључила ДАЕШ-у, преноси Ројтерс.

Британски министар унутрашњих послова Саџид Џавид одузео јој је британско држављанство када је након рођења сина затражила да се врати у Британију и сада је изложен критикама због смрти њеног детета.

„Трагична смрт бебе Шамиме Бегум, Џаре, јесте мрља на савести ове владе“, изјавила је Дајен Абот, портпаролка опозиционе лабуристичке странке и додала: „Министар унутрашњих послова је изневерио ово британско дете и дугује многе одговоре“.

Шамима Бегум, пронађена у избегличком кампу у фебруару, изазвала је дебату у Британији и другим европским престоницама око тога да ли би тинејџерку са дететом џихадистичког борца требало оставити у ратној зони да се брине за себе, пише Ројтерс.

У ширем смислу, показало се са чим се владе суочавају док вагају етичке, правне и безбедносне последице дозвољавања борцима ДАЕШ-а и њиховим породицама да се врате.

Бегум је напустила Лондон када је имала 15 година са још две ученице и придружила се ДАЕШ-у. Удала се за Јага Ридејка, холандског борца ДАЕШ-а који се налази у курдском притворском центру на североистоку Сирије.

Након давања интервјуа медијима, у којима је рекла да не жали што је отпутовала у Сирију и да је није шокирало гледање одсечених глава, она је замолила да се врати у Лондон и одгаја своју бебу у Енглеској.

Међутим, министар унутрашњих послова Саџид Џавид поништио је њено држављанство рекавши да је његов приоритет безбедност и сигурност Британије и људи који су тамо живе.

Један од 10 најтраженијих терориста света побегао из Босне

Анкете су показале да је тај потез наишао на одобравање код већине Британаца, али је изазвао критике од стране опозиционих странака и бораца за људска права.

Филип Ли, бивши министар правде и члан Конзервативне партије премијерке Терезе Меј изјавио је да је био дубоко забринут због те одлуке.

„Јасно је да Шамима Бегум има ужасне ставове“, рекао је он за радио Би-Би-Си.

„Али она је била дете. Она је производ нашег друштва… и мислим да смо имали моралну одговорност према њој и њеној беби, Џари“.

„Одлука ме је узнемирила јер делује да је подстакнута популизмом, а не било којим принципом који познајем“, додао је Ли.

Два виша члана владе изјавила су данас да је смрт била трагедија, али да је министар донео одлуку на основу националне безбедности.

„Свака смрт бебе је апсолутна трагедија, а то је била британска беба“, изјавила је Андреа Лидсом, вођа Доњег дома Парламента за Ројтерс. 

„Али ипак је главни посао министра унутрашњих послова заштита народа Уједињеног Краљевства. Подржавам његову одлуку“, закључила је она.

Коментар