Укидање роминга у региону за две године

За нешто мање од месец дана биће потписан регионални Споразум о ромингу земаља Западног Балкана. Најављује се да ће од 1. јула цене позива бити ниже за 25 одсто. Oчекује се да до 1. јула 2021. цена роминга у региону буде иста као цена у домаћем саобраћају, каже државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Sputnik

Татјана Матић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла да ће Споразум за почетак значајно смањити цене роминга у региону.

„Србија је још 2014. потписала Споразум са Македонијом, Црном Гором, БиХ и ми смо већ у режиму смањених цена, а план је да се оне додатно смање. Не могу цене бити веће од 0,19 евра, што је око 22 динара“, каже Матићева.

ЕУ нам отворила врата за роминг, али...

Иако је планирано да Споразум земаља Западног Балкана буде потписан у оквиру Другог дигиталног самита 4. и 5. априла у Београду, датум потписивања ипак није познат.

„Имајући у виду да нови Споразум обухвата и Албанију и целу територију Косова и Метохије, у овом тренутку датум остаје под знаком питања“, тврди Матићева.

Међутим, истиче да је од датума важније то шта ће овај Споразум донети. Објашњава да би се највеће смањење односило управо на нове чланице Споразума.

„Тренутно је у Албанији телефонски позив 150 динара, што је значајно умањење“, наводи државна секретарка као пример. План је да роминг потпуно „нестане“.

„Планирано је да од 1. јула 2021. године више и не буде роминга, односно да цене буду као код куће. То није тако далеко“, наводи Матићева.

Истиче да је овај Споразум први корак ка смањењу цена роминга и у земљама Европске уније, односно ка његовом укидању.

„Ово видимо као корак ка томе, посебно ако се има у виду у којој мери се ЕУ залаже за потписивање овог Споразума“, каже Матићева.

Истиче да је ова иницијатива део Берлинског процеса, чија је суштина регионална сарадња и приближавање региона Европској унији.

Поред смањења цене роминга, у оквиру овог процеса спроводе се и друге иницијативе, међу којима и иницијатива о информационој безбедности.

Коментар