Шеф српске дипломатије је потом обишао и положио венце на српско војничко гробље. Дачић је рекао да се откривањем спомен-плоче одаје пошта и чува трајна успомена на храбру српску војску и цивиле, који су се после велике голготе искрцали у старој луци у граду Бизерти 9. јануара 1916. године.
„Овим чином желимо да захвалимо властима и грађанима града Бизерте на неизмерној помоћи нашој војсци и грађанима у тим тешким временима, када је исковано истинско и трајно пријатељство наша два народа“, рекао је Дачић.
Он је подсетио да је српска војска након тегобног повлачења кроз Албанију крајем 1915. године избила на албанску обалу, где је чекала савезничке бродове који би је пребацили на места опоравка и прегруписавања, а да је прва лађа са њима напустила Драч 6. јануара 1916, да би неколико дана касније пристала у луци Бизерта, на северу Туниса.
Верује се да је више од 61.000 Срба, војника, избеглица прошло кроз Северну Африку током Првог светског рата, рекао је Дачић и додао да је највећи број војника био смештен у војни логор Лазуаз у близини Бизерте.
Додао је да је у туниским и алжирским болницама лечено више од 41.000 припадника српске војске, а да је умрло нешто више од 3.000, те да су преминули сахрањивани на укупно 24 гробља у Тунису и Алжиру, од којих се данас са сигурношћу зна да постоје само три.
Два се налазе у Тунису — у Бизерти капела са костурницом и у Мензел Бургиби, а једно у Алжиру у Дели Ибрахиму, подсетио је Дачић, пренео је Танјуг.
„Жртву херојске војске никада не смемо заборавити, као што никада нећемо заборавити ни свесрдну помоћ пријатељског туниског народа. У то име откривамо данас ову таблу као симбол поштовања и сећања на те дане страдања, херојства и великог пријатељства. Нека братске везе између двају народа трају вечно“, рекао је Дачић.