„Највећи број ваше сабраће, француских новинара, никада није путовао на Крим, али они имају унапред формирано мишљење о томе како овде стоје ствари“, рекао је политичар у разговору с руским новинарима.
Поједини новинари, према његовим речима, постављају питање да ли су на Криму превише приметни припадници „окупационе војске“.
„Одговарам им потпуно искрено, да на Криму има много мање војника на улици него сада у Паризу“, додао је Маријани.
Он је, такође, навео да на Криму има „одличну могућност да види ситуацију на терену“.
Француски посланик је указао на то да је од 2002. до 2007. године био председник Групе за пријатељство Француске и Украјине и да је много пута посећивао Крим. Он је додао да се у Севастопољу налази једно од највећих француских спомен-гробаља.
„Свиђа ми се што када човек допутује овде може да види промене“, рекао је Маријани.
Француски посланик је објаснио да се до 2014. године „није уочавао никакав развој догађаја, да је Крим био ’успавана лепотица‘, територија која као да се заледила у вечном сну“.
„Не може се рећи да се за пет година могу решити сви проблеми у једном замаху. С друге стране, може се констатовати да постоји напредак у многим питањима“, додао је Маријани и указао на то да је француска делегација на полуострву претходни пут боравила недуго након отварања новог аеродрома.
Према Маријанијевим речима, Крим је „скочио напред захваљујући администрацији коју представља Русија“.
Маријани је, такође, оценио да Украјина има интерес да промени своју политику према Русији и да призна повратак Крима у састав Руске Федерације.
„У интересу Украјине је да измени своју политику, своју реторику, у интересу овог региона јесте да призна реалност повратка Крима у Русију. То је у интересу целе Европе — да се врати нормалним односима с Русијом“, рекао је Маријани.
Француска делегација, у којој су почасни чланови француског Парламента, бивши и садашњи посланици Националне скупштине Француске и представници локалних власти, допутовала је на Крим 13. марта.