На конференцији о енергетици у Хјустону, Пери је оптужио Русију да „води политичку игру с испорукама енергената“, да се бави дезинформацијама и сајбер-нападима.
„Русија често користи погубну тактику против ЕУ и САД, угрожавајући наше јединство“, рекао је Пери.
Он је додао да САД сматрају да дејства Русије представљају наставак њене дуготрајне стратегије јачања утицаја на европском енергетском тржишту, уз политичке циљеве.
„Русија користи хибридне инструменте за добијање утицаја, укључујући инфраструктурне пројекте за ширење погубног утицаја, дезинформација и политичке ерозије. ’Северни ток 2‘ и ’Турски ток‘ служе тој тактици“, рекао је Пери.
Према његовим речима, администрација америчког председника Доналда Трампа оштро се противи „Северном току 2“.
„Русија је једини испоручилац у оквиру тог гасовода, она има јединствену маршруту из јединственог извора енергије. Разлози имају мало везе с економијом, они су чврсто повезани са циљем да се потчини регион“, додао је министар.
Пери је, такође, рекао да то не само што подрива европску енергетску стабилност него омогућава Москви да јавно саопштава да ће прекинути транзит гаса кроз Украјину пред крај деценије, „одузимајући Кијеву више од две милијарде долара прихода годишње и нарушавајући везу Украјине са Западом“.
Актуелни уговор о транзиту руског гаса кроз Украјину истиче крајем ове године. Русија, Украјина и Европска комисија воде трилатералне преговоре о транзиту гаса после тог рока.
„Наравно, руски гас може и треба да остане део европског енергетског баланса, али наш циљ је да подржимо европске напоре да се минимизира зависност од једног испоручиоца и од могућности тог испоручиоца да је користи као полугу за политичке притиске“, навео је Пери.
Амерички министар је притом рекао да САД предлажу ЕУ да купује више америчког гаса.
„Главно што желим да кажем јесте да имамо велике резерве које смо спремни да делимо. Наступа нова ера америчке енергетике“, рекао је Пери.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од Русије, преко Балтичког мора, до Немачке.