У тужби коју је Дерипаска поднео 15. марта Федералном суду Вашингтона, саопштено је да је због санкција његова имовина смањена за 7,5 милијарди долара. Дерипаска је такође навео да је Управа за контролу иностраних актива Министарства финансија САД водила неправедну и незакониту истрагу против њега.
„Дерипаска, чији је чисти капитал смањен за више од 7,5 милијарди долара, односно за 81 одсто од момента када је стављен на санкциони списак, бесповратно је остао без контроле интереса у својим највећим компанијама, а неке од њих, међу којима је ’Ен плус‘, он је основао и развијао више од 30 година“, наведено је у Дерипаскиној тужби.
Дерипаска у тужби тражи од суда да се умеша у овлашћења Министарства финансија САД за увођење „разорних економских санкција“.
„Тај случај тражи укључивање суда како би забранио Управи САД за контролу над иностраним активима да користи разорну снагу економских санкција САД, јер крши своја законска овлашћења и ради у супротности са Уставом САД“, наведено је у тужби.
САД су у априлу уврстиле Дерипаску и компаније које он контролише на „црни списак“. Имовина особа са тог списка је блокирана, а пословање с њима је забрањено.
Међутим, Министарство финансија САД је 27. јануара укинуло санкције компанијама „Ен плус“, „Русал“ и „Евросибенерго“, након што је Дерипаска смањио свој власнички удео у „Ен плусу“ испод 44,95 одсто и престао да управља компанијом преко савета директора.