Дачић је тако одговорио на питање како је могуће да ни САД, нити ЕУ и други велики играчи не могу да присиле Приштину да повуче таксе на српску робу.
„Ја не верујем да је то баш тако, изразио сам и раније сумњу да је реч о двострукој игри и сада треба да утврдимо ко игра те двоструке игре и шта је циљ тога“, рекао је Дачић.
Према његовим речима, нису сви заинтересовани да се укину таксе као предуслов за наставак дијалога.
„Имамо мултиплицирање разних геополитичких проблема, није више само ствар да се ту преплићу Исток и Запад, већ се преплићу и различити интереси унутар Запада“, рекао је шеф српске дипломатије.
Навео је да неке земље храбре косовског премијера Рамуша Харадија да Приштина не укине таксе управо да се не би наставио дијалог.
„Неке земље му кажу немој још“, казао је Дачић, додајући да поједине земље кажу Приштини да сачека са укидањем такси док се не заврше избори у ЕУ.
Навео је да је очигледно да Немачка и Велика Британије из различитих разлога не деле ентузијазам када је реч о брзом проналажењу неког решења.
Једни су против, како каже Дачић, због избора, други зато што ће доћи нови људи на чело органа ЕУ, а трећи су против јер се противе принципу разграничења и залажу се да Косово не мања границе.
„Ми смо највеће присталице немењања граница Косова, само што су тај принцип одавно нарушили, сада сте се сетили немењања граница. То би било као кад је (Садам) Хусеин заузео Кувајт па каже нема више промена граница“, рекао је Дачић.
Додао је да је логично питање како је могуће да таксе сада опстају и што притисак међународне заједнице не даје ефекта и оценио да је то зато што нема јасно прецизираних мера против Приштине, због чега и неће доћи до укидања такси.
„Нама је најважније да се дијалогом дође до решења, а не једностраним решењима“, поручио је Дачић.