„Повећање присуства Русије на западној хемисфери забрињава Сједињене Америчке Државе и наше савезнике у региону“, наглашава се у документу.
Нацрт закона, између осталог, предвиђа забрану добијања америчке визе за странце „који делују у интересу руске владе у вези са подршком снагама безбедности Венецуеле“.
Конгресмени су подсетили да су у Венецуелу пребачена два стратешка ракетна носача Ту-160, који су учествовали на војним вежбама у децембру прошле године. Напомиње се да Москва пружа Мадуру финансијску подршку давањем кредита венецуеланској државној нафтној и гасној компанији ПДВСА.
Аутор иницијативе је чланица Представничког дома САД Деби Васерман Шулц.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе.
Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“ и оптужио САД да покушавају да организују пуч у Венецуели.
Актуелног председника Венецуеле подржавају Русија, Кина, Турска, Мексико, Индонезија и бројне друге државе.
Сједињене Америчке Државе су 28. јануара објавиле да уводе санкције националној нафтној и гасној компанији Венецуеле ПДВСА, блокиравши имовину и интересе компаније у својој јурисдикцији од седам милијарди долара и забраниле пословање са њима. Вашингтон је раније најавио нова ограничења против Каракаса, али није прецизирао на шта ће се она односити.