Експерти траже базу података научника који се баве променама људских гена

Група експерата затражила је од Светске здравствене организације да направи базу података научника који се баве променама људских гена.
Sputnik

Препорука је објављена је након дводневног скупа у Женеви, како би се испитали научни, етички, друштвени и правни изазови таквих истраживања, преноси АП.

Гени одлучују да ли ћемо гласати за левицу или десницу?

„У овом тренутку је неодговорно да било ко настави са истраживањима на стварању беба са измењеним генима, пошто би ДНК промене могле бити пренете на будуће генерације“, наводи се у саопштењу са скупа у Женеви.

Саопштење СЗО уследило је након што је међународна група научника и етичара позвала на привремену забрану стварања беба са измењеним генима, а што је објављено у часопису „Нејчер“ прошле недеље.

Копредседавајућа скупа Маргарет Ен Хамбург и њене колеге одбиле су да позову на такву забрану уз образложење да она није одговор на оно што треба учинити.

„Оно што покушавамо да урадимо је да сагледамо ширу слику“, рекла је она и додала да су експерти замислили базу СЗО у којој би издавачи часописа и истраживачи који се баве „уређивањем“ гена захтевали од научника да се пријаве.

Иначе, на дводневном скупу закључено је да би било неодговорно да научници користе „уређивање“ гена у репродуктивне сврхе, али су престали да позивају на забрану тога.

Агенција подсећа да је прошле године кинески научник уздрмао научну заједницу саопштењем да је помогао да се направе прве генски модификоване бебе, тако што је девојчицама близнакињама промењена ДНК како би биле имуне на ХИВ.

Коментар