Он је то рекао за сарајевски портал „Кликс“, а уочи данашњег саопштења одлуке Жалбеног већа Међународног механизма за кривичне судове у предмету „Радован Караџић“, и додао да је одбрана поднела жалбу због осуђујуће пресуде, а тужилаштво због висине казне и садржаја пресуде.
„Ако одбрана не постигне ништа начином како је срочена њихова апелација, онда ће тужилаштво имати погодно тло када је у питању жалба на висину казне“, рекао је Најс.
Он је напоменуо да се Караџић никада није изјаснио да је крив, нити је икада изразио жаљење због оно што је урадио.
„Зато се надам, јако се надам, да ће висина казне поново бити узета озбиљно у обзир, ако жалба одбране не успе. Такође, веома је важно у контексту следа догађаја који су изнети током суђења да се у обзир узме одговорност за геноцид у источној Босни у периоду након 1992. године. Геноцид није нешто што се чини у датом моменту, то је процес, а не само један појединачни моменат“, рекао је Најс.
Он је оценио да је повезаност онога што су радили босански Срби и Београд увек било мистерија.
„Сви покушаји да се утврди јасна веза између босанских Срба и Београда, посебно током процеса Слободану Милошевићу, који је умро пре изрицања пресуде, али и у другим случајевима, били су осуђени на пропаст. То је нешто што се мора променити“, оценио је Најс.