„Сматрам да су коментари турског председника Ердогана веома увредљиви за Аустралијанце и врло безобзирни у овом врло осетљивом окружењу. Они су увредљиви, јер вређају сећање на наше АНТАК-е (Аустралијски и новозеландски војни корпус) и нарушавају заклетву која је уклесана у камену на Галипољу. Не прихватам изговоре који су понуђени за те коментаре“, нагласио је Морисон.
Премијер је додао да ће чекати да турске власти одговоре на његове захтеве да се Ердоганови коментари повуку.
„Чекаћу да видим какав је одговор турских власти пре предузимања даљих мера, али могу да вам кажем да су све опције на столу“, наставио је Морисон, наглашавајући да ће се амбасадор Аустралије у Турској касније данас састати с члановима Ердоганове владе.
У низу експлозивних коментара о масовној пуцњави у џамијама на Новом Зеланду, турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да ће свако ко у Турску дође антимуслимански настројен бити враћен у ковчегу „као што су враћене њихове деде“ за време Првог светског рата током Галипољске кампање.
Морисонова изјава уследила је као одговор на Ердоганов ватрени говор током кампање, где је он проклињао Нови Зеланд и Аустралију због слања трупа у Турску током Галипољске кампање током Првог светског рата, наводећи да су имали антимуслиманске побуде.
И министар спољних послова Новог Зеланда Винстон Питерс током овонедељне посете Турској планира да изрази незадовољство због изјаве турског председника.
Говорећи раније поводом 104. годишњице битке за Канакале, познате као Галипољска кампања, Ердоган је упозорио да ће свако ко у Турску дође антимуслимански настројен бити враћен у „сандуку“.
У петак 15. марта се у две џамије у граду Крајстчерчу на Новом Зеланду догодила пуцњава у којој је убијено 50 и рањено 50 особа. Новозеландска премијерка Џасинда Ардерн назвала је ту трагедију терористичким нападом. Ухапшена су три осумњичена за учешће у нападу, међу којима и аустралијски држављанин. Један од њих оптужен је за убиство. То је највећи масакр у земљи од 1943. године, када су током нереда у затвору за ратне заробљенике у Федерстоуну убијени један Новозеланђанин и 48 јапанских војника.