Демонстрирајући достигнућа у борби против Исламске државе, Трамп је показао две мапе Блиског истока са означеним територијама на којима су терористи деловали: једна је из периода када је он изабран за председника Америке и која је тада, како је навео, била сва црвена, а на другој се виде актуелни положаји терориста у виду мале тачке.
„Сада тамо нема црвене боје, у ствари, постоји малено место које ће нестати вечерас“, нагласио је амерички лидер.
„Последњим упориштем“ се сматра село Багуз на југоистоку арапске државе, док амерички специјални представник за Сирију Џејмс Џефри тврди да се број бораца Исламске државе у Сирији процењује на неколико стотина, а да површина коју контролишу не прелази један квадратни километар.
Ово није први пут да Трамп заслуге за борбу против тероризма у Сирији приписује себи и САД, иако он, како кажу руски експерти, нема никакве везе са уништењем терориста у тој земљи. Те заслуге припадају сиријској и руској војсци.
Руски стручњаци су раније умели и да се нашале на ту тему, коментаришући да Трамп има везе са ослобађењем Сирије од терориста исто као и са „изласком сунца“.
„Експерти о таквим темама не говоре, нека о томе колико је то реално говоре пропагандисти. Мислим да је сваком човеку на улици јасно колико је реално то о чему Трамп говори. То се може упоредити са позивом Бразила у НАТО. Ове две Трампове изјаве су истоветне. Овде нема шта да се коментарише, јер не желим поштовану америчку државу да стављам у неугоднију позицију него што се она сама ставља таквим изјавама“, каже за Спутњик Александар Шпунт, генерални директор руског Института инструмената политичке анализе.
Руски експерт Дмитриј Дробницки каже да има истине у Трамповим речима када наводи да самопроглашени калифат на територији Сирије и Ирака заиста одбројава своје последње дане.
„Не знам каква је то операција коју су Американци осмислили, али је јасно да је калифат престао да постоји захваљујући напорима руских Ваздушно-космичких снага, као и у зони одговорности америчке коалиције. Што се тиче упоришта терориста, ово је много сложенији проблем, који се може решити само ако на тим територијама,где је раније постојао калифат као квази-држава, буде јака државност и ако контрола пређе у руке нормалних локалних власти. Али, то је још веома далеко.“
Дробницки додаје да нема ништа ново у томе што се Трамп и САД ките туђим перјем и присвајају заслуге у ослобађању Сирије.
„Па, то је уобичајена ствар за наше америчке пријатеље. На то не треба реаговати“, нагласио је експерт.
Сједињене Државе и њихови савезници спроводе операцију против Исламске државе у Ираку и Сирији од 2014. године, иако у Сирији делују без дозволе државних власти. Прошле године је Трамп објавио да ће Сирија бити ослобођена и најавио је повлачење америчких трупа из Сирије. Касније је саопштено да ће око 400 америчких војника ипак остати у тој земљи, у безбедносној зони Танфа и на североистоку Сирије. Претпостављало се да ће заједно са америчком војском у Сирији остати и европска војска. Међутим, амерички савезници у Европи су изјавили да ће, ако САД напусти Сирију, европска војска такође напустити ту земљу.
Руски експерт Владимир Фитин каже да ништа не треба да нас изненађује, ако се има у виду „доследност“ америчке политике у вези са сиријским сукобом.
„У почетку се говорило о потпуном повлачењу трупа, али Пентагон то није подржао, Стејт департмент је био против тога, а било је и различитих мишљења у Конгресу, па су те бројке почеле да се мењају: као, оставићемо 200 војника, оставићемо 400, а сада се појављују бројке од хиљаду војника. Осим тога, никада није објашњено да ли ће база Танф, на југу Сирије, бити повучена, а тамо постоји зона од педесет километара коју Американци још увек контролишу. Због тога је мало ко веровао да ће Американци одмах изаћи из Сирије. Њихово повлачење са сиријске локације даће додатни утицај Ирану и даће предност Руској Федерацији, а како верују Американци, захваљујући томе Русија ће себе сматрати победником у сиријском рату. Имајући у виду глобално супротстављање САД Русији и наставак глобалне доминације, које се они држе, САД не желе то да допусте“, сматра Фитин.