Све је почело када је у совјетско доба, шездесетих година прошлог века, у близини града пуштена у рад краснојарска хидроелектрана, друга највећа у земљи. Од тог тренутка Јенисеј је у делу тока од око 220 километара престао да леди. То је створило добре услове за пливање, чак и када температура ваздуха падне на минус 40 степени Целзијусових, а температура воде на минус два.
Зимско купање у хладној води је популарно у многим земљама. У Русији се љубитељи таквог екстремног пливања зову „моржеви“, у Америци „поларни медведи“, у Финској „видре“ и „фоке“. Краснојарски моржеви су освајали и светске шампионате, а уписани су и у Гинисову књигу рекорда.
Какав је осећај заронити у ледену воду Јенисеја после руске бање тј. сауне, где температуре иду и до 100 степени Целзијуса — одговоре на та и друга питања открићемо у новој епизоди видео-блога „Моја Русија“.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у влогу „Моја Русија“ сваке недеље вас води на вама позната, али и скривена места Москве и других места Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију, осетите дух земље и душу Руса.