Шума која плеше: Најнеобичнија и најлепша стабла

Sputnik

Ни човек ни Земља не могу без дрвећа и шума. Они чисте ваздух и воду, одржавају биодиверзитет и регулишу климатске промене. У овој галерији откријте нека од најнеобичнијих и најлепших стабала која расту на нашој планети.    

1 / 15
Глицинија (кинеска вистерија) је дрвена, листопадна, вишегодишња лоза из рода вистерија махунарки, пореклом из Кине. Иако је ова биљка пузавица, она може бити налик на дрво, обично са таласастим стаблом и спљоштеним врхом
2 / 15
Анђеоски храст у Јужној Каролини. Дрво је старо између 400 и 500 година и високо је 20 метара, широко 8,5 метара и даје хлад од 1.600 метара квадратних.
3 / 15
Еукалиптус дугиних боја пореклом је из Индонезије, Папуе Нове Гвинеје, и једина је врста еукалиптуса која се простире на северној хемисфери. Одликује га вишебојна кора која садржи нијансе плаве, љубичасте, наранџасте и кестењасте боје. Успева на пуном сунцу и не подноси мраз.
4 / 15
Мртва стабла на специфичном глиненом терену у пустињи Намиб.
5 / 15
Такозвана плешућа шума на Курској превлаци у Краснодарској области
6 / 15
Баобаб на Мадагаскару. Постоји осам врста баобаба од којих је шест са Мадагаскара. Интересантан је по томе што прави резерве воде унутар стабла. Неки ботаничари тврде да је старост коју може доживети баобаб, неколико хиљада година. Национални је симбол Мадагаскара.
7 / 15
Корење дрвећа на храмовном комплексу Та Пром у Камбоџи.Та Пром је у стању у којем је пронађен: фотогенична и атмосферска комбинација дрвета које расту из рушевина и околине џунгле учиниле су га једним од најпопуларнијих храмова Ангкора.
8 / 15
Дрво живота у Бахреину је високо 9,75 метара и старо преко 400 година. Налази се на брду у пустој области Арапске пустиње. Дрво је обилно прекривено зеленим лишћем. Због своје старости и чињенице да је то једино велико дрво које расте на том подручју, дрво је локална туристичка атракција и сваке године га посети око 65.000 људи.
9 / 15
На овој фотографији снимљеној 16. јуна 2014. године налази се живописни дрворед букових стабала, 50 миља северно од Белфаста у Северној Ирској. Дрворед је приказан у другој сезони „Игре престола“ када Арја Старк побегне из Кингс Лендинга.
10 / 15
Подно змајевог дрвета на острву Сокотра у Јемену. У шумама змајевог дрвета скоро да нема младица и нових стабала. Неки научници за то криве недостатак воде који је узрокован све мањом сезонском облачношћу и предвиђају да би многа станишта могла да нестану за мање од стотину година.
11 / 15
Шума бамбуса у Јапану. Звук ветра у овој шуми толико је познат и важан у Јапану да га је јапанска Влада заштитила и прогласила једним од стотину звукова који морају бити очувани. У звуку ветра и прекрасној природи посетиоци могу уживати током пријатних шетњи по дугачким уређеним стазама.
12 / 15
Џиновске секвоје у Националном парку Јосемити. Јосемити је познат по предивним пределима и по шумама секвоје. То је један од најпознатијих и најпосећенијих паркова у Сједињеним Америчким Државама.
13 / 15
Савијена дрвећа на рту Слуоп поинт на Новом Зеланду. Екстремни ветрови који ударају у тачку нагиба тако су снажни и упорни да се дрвеће које тамо расте обликује у чудне и прелепе уврнуте облике. Сама стабла тамо не би постојала да фармери нису узгајали мале младице дрвећа да би својој стоци понудили предах од јаких ветрова.
14 / 15
Дрвeће и облику боце је симбол Сокотре и расте само тамо. Дебела база са уским вратом на врху заиста пдсећа на боцу. Листови су дебели и мали. Пошто је у тој области недостатак влаге, дебели меснати листови и стабљике омогућавају дуже одржавање течности.
15 / 15
Цветање јапанске трешње у немачком граду Бону.
Коментар