„Озбиљно упозоравамо спољне играче ван западне хемисфере на распоређивање војне имовине у Венецуели или негде другде на западној хемисфери са намером да се успоставе или прошире војне операције. Овакве провокативне акције сматраћемо за директну претњу међународном миру и безбедности у региону“, истакао је Болтон.
Осим тога, Болтон је осудио власти Венецуеле да покушавају да остану на власти користећи „руско војно особље и оружје“. Он је додао да Сједињене Америчке Државе обећавају да ће наставити да штите своје интересе на западној хемисфери.
Раније је портпарол председника Русије Дмитриј Песков, одговарајући на захтев да коментарише изјаве америчког председника о доласку руских специјалиста у Венецуелу и његов позив Русији да напусте ову земљу, истакао да су Сједињене Америчке Државе присутне у многим деловима света и да њима нико не говори где да буду или не буду. Русија се такође нада на поштовање њеног права да гради билатералне односе. Портпарол председника подсетио је да је Русија упутила своје представнике у Венецуелу у оквиру закључених уговора у области војно-техничке сарадње и других области.
Песков је истакао да билатерални односи Русије са другим земљама не треба да бруну друге државама и да се Москва не меша у унутрашње послове Венецуеле и очекује да и други крену истим путем.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.