Александар Вучић је изразио задовољство чињеницом да Србија и те три земље, све три чланице ЕУ, тако тесно сарађују, а да иза суседа Србије стоји огромна територија, са великим бројем становника.
„Вишеградска група је већа и значајнија од нас, али ово може да буде, како је рекао Алексис Ципрас — Б 4. Ми у групи, заједно, много смо снажнији, него појединачно и наш глас се далеко више и снажније чује. Мислим да то сви и те како добро разумеју“, рекао је Вучић.
Подсетио је да се Румунија буквално „тукла“ и борила за Србију у Интерполу.
„Гласно су се борили за Србију и хвала им на томе“, подвукао је председник и додао да у Румунији постоји изрека да им непријатељи у прошлости једино нису били Црно море и Србија.
„Верујем да ће у будућности, бар што се тога тиче, остати исто“, подвукао је Вучић који се вечерас састао са румунском премијерком.
Потписана Букурештанска декларација, ово су главни закључци
Премијерка Румуније Виорика Данићила рекла је вечерас да су лидери четири земље учеснице квадрилатерале, Србије, Румуније, Бугарске и Грчке, потписали Букурештанску декларацију којом потврђују да ће појачати сарадњу како би допринели стабилности региона, као и да снажно подржавају пут придруживања Србије ЕУ.
Документ су потписали премијерка Руминије Данићла, председник Србије Александар Вучић, премијер Грчке Алексис Ципрас и премијер Бугарске Бојко Борисов.
„Наша сарадња данас улази у нову фазу која је преточена у заједничку декларацију четири званичника. То је први документ те врсте у овом формату“, нагласила је Данћила на конференцији за медије.
Документ је назван „Декларација из Букурешта“, истакла је она и додала да је документ доказ чврсте посвећености за сарадњу како би изградили просперитетан и стабилнији регион.
Посебна пажња биће посвећена европским интеграцијама Западног Балкана и достизања европских вредности, као и већем повезивању и сарадњи у области саобраћајне и енергетске инфраструктуре.
Напоменула је да је председавање Руминије ЕУ обележено великим изазовима — „брегзитом“ и предстојећим изборима у ЕУ.
„Ми се залажемо за ширење ЕУ на земље у региону“, навела је Данћила и истакла да се Румунија посебно залаже за убрзану европску процедуру када је реч о Србији.
Вучић је истакао да ће са румунском премијерком наставити разговоре о изградњи ауто-путева који треба да повежу Србију и Румунију, као и о изградњи 400-киловолтног далековода Панчево—Решица, као и о изградњи реверзибилне електране Ђердап 3, односно о изради студије изводљивости за тај пројекат.
Председник Србије је истакао да ће за мање од три месеца бити завршен источни крак Коридора 10, а за мање од два — јужни крак према Северној Македонији.
„То је важно за повезивање са Грчком и Северном Македонијом“, подвукао је Вучић.
Он је навео и да су данас највише времена провели у разговорима о енергетским питањима и диверсификацији енергетских извора, као и шта је то што четири државе заједно могу да ураде на међусобном повезивању, гасовода и свих осталих енергетских извора.
Вучић је додао да је важно да све четири земље наставе са сарадњом и у другим областима, култури и итд.
„Обавестио сам о ситуацији на Западном Балкану све пријатеље и замолио за подршку на европском путу. Верујем да ће она бити једнако снажна или још снажнија у будућности“, рекао је Вучић.
Изразио је задовољство што је учествовао на састанку и захвалио на гостопримству, те додао да то што се представници четири земље често виђају не говори да такви састанци немају свој значај, већ то, напротив, говори да постају све важнији и све садржајнији.
Борисов: За писмо подршке Србији на европском путу
Премијер Бугарске Бојко Борисов изјавио је данас по подне да је спреман да потпише писмо подршке Србији на европском путу.
Борисов је након састанка Балканске четворке у Букурешту, са председником Србије Александром Вучићем и премијерима Руминије и Грчке, Вјориком Данћилом и Алексисом Ципрасом, на заједничкој конференцији за медије истакао је да је веома важно да Србија као суседна земља Бугарској буде део ЕУ.
„Спреман сам да потпишем писмо подршке Србији“, поручио је Борисов.
Он је казао да је и током председавања Бугарске ЕУ та земља подржавала Србију на европском путу, као и другим балканским земљама.
„Ми заиста ценимо Србију. У Србији су уложили доста напора у отварање 16 преговарачких поглавља са ЕУ“, нагласио је Борисов.