„Тражимо од Европе да помогне погођенима последицама НАТО бомбардовања, да у европским седиштима размотре сву документацију и донесу одлуку како помоћи оштећенима и оболелима. Јер трпе и Италијани и Срби“, рекао је Доменико Ледеро из италијанске Војне опсерваторије.
Он је поручио и да је час да се чује истина и признају жртве, да се прекине тишина, преносе данас Новости.
Српску делегацију предводио је председник Комисије Скупштине Србије за истрагу последица НАТО бомбардовања по здравље грађана Дарко Лакетић.
Он је изнео податке о бомбардовању и количини бачених пројектила осиромашеног уранијума и до сада сакупљене доказе да је утицај радиоактивних и отровних материја више него евидентан, на примерима истраживања у више села, као и истраживању о рођенима после 1999. године.
Лакетић је нагласио да Комисија Скупштине Србије сакупља документацију управо следећи методологију из Извештаја италијанске Комисије, прикупља се медицинска документација из болница, медицинских центара, а урађена је медицинско-научна студија, где је анализирано здравствено стање деце и учесталост малигних обољења сваке генерације на групи деце од пет до девет година.
Говорници из Италије подсетили су и на стравични здравствени биланс италијанских војника који су учествовали у мировним мисијама на теренима бомбардованим НАТО пројектилима са осиромашеним уранијумом — 373 преминула и више од 7.500 оболелих. Подсетили су и да су оболели и породице преминулих добили на стотине пресуда.
Научни скуп „Жртве осиромашеног уранијума — година после четврте Парламентарне комисије за истрагу, садашњост и будућност“, одржан је у Риму а организовали су га италијанско удружење „Жртве осиромашеног уранијума“ и „Војна опсерваторија у Одељењу италијанске Одбране.
Расправи су присуствовали и Срђан Алексић, адвокат из Ниша, организатор прве Међународне конференције о последицама бомбардовања у Србији, као и представници Савеза Срба Италије из више градова.