Заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер у званичној је посети Тирани, где је разговарао са премијером Албаније Едијем Рамом о актуелној политичкој кризи у тој држави, али и о дијалогу Косова и Србије који је у ћорсокаку.
Како албански медији наводе, разговор Раме и Палмера трајао је око 100 минута, али је већи део сусрета, на опште изненађење, био усмерен не толико на политичку кризу у држави, колико на преговоре Приштине и Београда и на стратешку улогу Албаније у НАТО-у.
Да ли ово значи да се улога Албаније у преговарачком процесу Београда и Приштине повећава?
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић прво наглашава да је Палмерова посета Албанији доказ и потврда да Америка има активан однос на Балкану, а нарочито у решавању кључног српско-албанског проблема.
Наш саговорник додаје да смо сви сведоци неког процеса који се одвија и у коме се преплиће више ствари и интереса — од одлуке на изборима на северу Косова, па до посете Рамуша Харадинаја Америци. Али и Палмера Тирани.
„Јасно је да Албанија има важну улогу у свему томе и да је важно да се сагледа позиција Тиране. То је мени потврда да је у току озбиљна акција Америке, чије ћемо исходе брзо видети, чини ми се.“
Миливојевић процењује да Америка има два озбиљна мотива за своје ангажовање: први се односи на саму политичку ситуацију у Албанији, док је други везан за великоалбанске идеје Едија Раме.
„Немогуће је да се било која прича затвори везано за односе на релацији Београд-Приштина, ако би она ишла у сусрет некој великоалбанској идеји која би могла да доведе у питање стање у региону. Јер не треба заборавити ни на ризике по Македонију, Грчку и Црну Гору“, наглашава наш саговорник.
По његовим речима, битан чинилац ове посете је и утицај који Рама има на албанске лидере на Косову и Метохији.
„Ако Американци воде некакав процес, веома је важно да дисциплинују Тирану да се у тај процес укључи на одговарајући начин. Дакле, да га подржи на начин који одговара Америци или како је тај процес замишљен. Уколико дође до укидања такси и тиме се створе услови да се дијалог обнови на релацији Београд-Приштина, уз посредовање Америке, онда ће бити јасан смисао улоге Вашингтона на овом простору, а истовремено и улога Тиране у наредном периоду“, објашњава Миливојевић.
Али, ако и не буде укидања такси и обнове дијалога и у том контексту улога Албаније је важна. Само што бисмо тада прешли „на терен“ где је тешко предвидети будуће потезе и догађаје. Другим речима, све више ће бити могуће и неко радикално решење.
„У том смислу, Албанија као чланица НАТО-а може бити јако важна с обзиром на њен утицај у албанском националном бићу. Ако су Американци одлучни да утичу на то да се овде ствари реше, онда је важно да утичу на понашање Албаније и њену улогу, односно да је ставе у функцију која њима одговара“, сматра Миливојевић.
Треба подсетити и да су пре неколико дана албански официри прошетали са колегама из Кфора Северном Митровицом, што је изазвало узнемирење код Срба.
Иначе, Палмер ће се током боравка у Тирани срести и са лидерима опозиције и са председником Албаније Иљиром Метом.