Пре 75 година, 8. априла 1944. године, почела је Кримска офанзива коју је спроводила посебна Поморска армија и 4. Украјински фронт против нацистичких окупатора. Месец дана касније, 12. маја, операција је окончана потпуним поразом 17. армије Вермахта.
Објављени материјали раније су били доступни само малом кругу историчара.
Основни део докумената посвећен је биткама за Севастопољ, Симферопољ, Судак, Јалту и Керч.
„Материјали јасно показују колико су крваве биле битке за градове на Криму, колико се детаљно прорачунавао сваки потез командовања совјетским трупама и колики је значај за нацистичке снаге имала контрола над полуострвом“, наводи се у извештају.
Војска нацистичке Немачке намеравала је да спроведе план „Тигар“, који је предвиђао уништавање читаве инфраструктуре на Криму у случају пораза фашистичке војске на полуострву, наводи се у архивским документима објављеним на сајту руског Министарства одбране у част 75. годишњице Кримске офанзиве.
О плану „Тигар“ сазнало се из обавештајних података Црвене армије у мају 1944. године.
„Приликом евакуације Крима је важно: уништити или минирати на многим пунктовима све најважније кримске путеве, како би се олакшало повлачење својих трупа, а такође је важно на што дужи временски период онеспособити железничку пругу Чонгар-Џанкој-Армјанск, која је важна за непријатеља“, наводи се у преводу плана „Тигар“.
Осим тога, планови Немаца укључивали су уништавање лука, свих пољопривредних структура, аеродрома и комуникационих система. Истовремено, војно руководство нацистичке Немачке је упозоравало да се не врши „превремено“ уништавање, како се совјетска војска не би досетила о намери Немаца да се повуку.
Операција евакуације немачких трупа и уништавање инфраструктуре на Криму требало је да траје 15 дана. Након тога, преостале јединице требало је да пређу на Севастопољску тврђаву. Завршна фаза операције („Тигар 3“) предвиђала је евакуацију на бродовима и авионима из Севастопоља.
План није био реализован због успешних операција Црвене армије, која је уништила немачку војну групу на Криму.
Из Министарства су истакли да објављена документа такође треба да се супротставе фалсификовању историје и покушајима да се ревидира исход рата.