Конференције за штампу истовремено се одржавају у Вашингтону, Бриселу, Сантијагу, Шангају, Тајпеју и Токију, а њихови учесници представљају овај пионирски резултат пројекта „Евент хорајзон телескоп“ (Event Horizon Telescope — Телескоп хоризонта догађаја).
Опсерваторија „Евент хорајзон телескоп“ добила је прве фотографије такозване „сенке“ црне рупе у центру галаксије М87, саопштили су научници на конференцији за новинаре у седишту Европске комисије у Бриселу.
„Никада нисам веровао у то да црна рупа у галаксији М87 има тако велике размере, као што су показали наши прорачуни. Када сам видео ту фотографију, својим очима сам се уверио у то. Ватрени прстен који се може видети на том снимку створен је захваљујући огромној снази гравитације тог објекта“, изјавио је Хајно Фалке с Универзитета Нејмеген у Холандији.
Већина астронома данас сматра да у центру свих галаксија постоје веома масивне црне рупе – објекти који имају масу једнаку милионима и милијардама Сунаца и који непрекидно привлаче и гутају материју. Део те материје „преживљава“ црну рупи и избацује се у виду џетова – танких праменова плазме која се креће брзином светлости.
У Млечном путу и низу других галаксија таква црна рупа је у хибернацији, а џетова нема. Научници су већ дуго покушавају да схвате када се она „успавала“ и колико је активна била у прошлости, како је та активност утицала на живот звезда у центру галаксије и на њеним рубовима.
Ту тајну Фалке и његове колеге покушавају да открију уз помоћ интерферометра „Евент хорајзон телескоп“, у оквиру којег су недавно уједињени капацитети најосетљивијих радио-опсерваторија света у Чилеу, Шпанији, Калифорнији, у Аризони, на Хавајским острвима и на Земљином Јужном полу.
У Бриселу ће Европска комисија представити фотографију црне рупе коју је снимио овај телескоп. Европски истраживачи су имали кључну улогу у овом пројекту.