У грандиозној сајамској сали, усред новог олимпијског центра Русије, представљена су најмодернија светска нуклеарна чуда која се користе за мирнодопске сврхе.
„Арктички бум“ издваја се по томе што тек креће у мисију. Реч је о моћном руском броду који је већ усидрен у граду Мурманску на северу Русије и спрема се на пут ка Арктику. Чекају се последње технолошке корекције, па да заплови.
Први пут ће један брод бити претворен у нуклеарану електрану, а циљ светског подухвата компаније „Росатом“ је снабдевање енергијом најзабаченијих насеља на Северном полу.
То је нуклеарно пловило, ледоломац, потпуно еколошки безбедан, и ускоро ће стићи до насеља која не могу да имају далеководе и струју због изузетно ниских температура. Цео подухват могао би да достигне и вредност од осам милијарди евра.
На сајамским штандовима блеште интерактивне презентације нуклеарних изума. Све надлеће дрон.
Представљени су гости од Јужне Кореје и Кине до западних компанија — укупно 74 земље. Испред Србије, ту је Ненад Поповић, министар задужен за иновације и технолошки развој.
Пажњу нам привлачи једна једина „тезга“ на којој су изложене чизме, патике, ципеле, сасвим обичног изгледа.
Али, уз објашњење: Ово је „космичка технологија“.
„Може ли се са овим чизмама на Марс“, питамо господина за тезгом.
„Ако дођете до Марса, слободно их обујте“, одговара уз осмех.
У суштини, ова обућа је непробојна и готово физички неуништива. Отпорна је на најниже температуре, ударце и убоде. Нису чак ни скупе, примерци могу да се нађу и за 50 евра…
Ту су и 3Д презентације „директног преноса“ прављења нуклеарне централе. Од камена-темељца до модерног система.
Као и детаљни електронски приказ зашто су данашње атомске електране безбедне по људе и екосистем.
Атракција сајма је руски робот, коме кад му шапнеш — певај, он пева, кад му кажеш играј, он игра, кад му изјавиш љубав, он се постиди. То ради у слободно време, а иначе је употребљив и у научне сврхе.
Министар без портфеља Ненад Поповић потписаће током дана са директором „Росатома“ Алексејем Лихачовом два меморандума — о припреми јавности за употребу нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе и обуци српских кадрова.