Амерички државни секретар Мајк Помпео објавио је 17. априла да од 2. маја САД уводе могућност подношења тужби против Кубе и иностраних компанија у вези с имовином америчких грађана која им је одузета после револуције у тој земљи.
„Применом тог законодавства, не постављамо као циљ неку конкретну земљу или компанију. Државни секретар је јасно рекао да изузетака од ове одлуке неће бити, због тога што она није ни против кога директно усмерена“, рекла је представница Стејт департмента, одговарајући на питање да ли САД том одлуком дају сигнал Русији која је дугогодишњи пријатељ Кубе.
Према њеним речима, главни сигнал се своди на то да „власти Кубе морају да сносе одговорност за нарушавање људских права“, као и на то да „САД подржавају кубански народ у борби за демократију“.
Према Хелмс-Бертоновом закону, усвојеном 1996. године, економска ограничења се не уводе само Куби, него и иностраним компанијама које с њом сарађују, укључујући и остваривање користи од имовине америчких држављана која им је одузета након револуције 1959. године.
Сви амерички председници су од тог времена доследно одлагали примену свих одредби тог закона, јер би то изазвало противљење земаља које имају економске односе с Кубом.
У марту ове године америчка администрација није одложила дејство законске одредбе која подразумева могућност подношења тужби за одузету имовину. Санкције су уведене у светлу оптужби САД на рачун Кубе да подржава венецуеланске власти.