Међу онима који су се, поред Српске листе, пријавили за те изборе су и две албанске странке „Самоопредељење“ и странка Хашима Тачија Демократска партија Косова (ПДК).
Шта је намера Албанаца и могу ли да помрсе политичке конце Србима на Северу?
Професор др Душан Челић са Универзитета у Приштини каже да је кандидовање албанских странака на локалним изборима на Северу само део њихове тактике.
„Самоопредељење жели да покаже да има некаква политички субјективитет, а исто то је на уму и странци ПДК. Реална снага Албанаца у Северној Митровици није таква да у било којој варијанти могу да победе на тим изборима“, објашњава др Челић.
А и да се то неким чудом деси, стање је такво, с обзиром да тамо српско становништво чини већину, да реално не би могли да обављају власт, додаје он.
„Тамо било ко, осим Срба, не може да врши власт. Према томе, мислим да је ова албанска кандидатура више за њихову унутрашњу политичку употребу“, напомиње наш саговорник.
Он уједно подсећа да, према косовским законима, само они који живе на територији Северне Митровице могу и да гласају на тим локалним изборима.
„Албанци из јужног дела Косовске Митровице нису део бирачког тела Северне Митровице, као што ни становници Северне Митровице нису део бирача Јужне Митровице“, подсећа он.
Српска листа је једина српска партија која је предложила своје кандидате за председнике општина и то Горана Ракића за северни део Косовске Митровице, Зорана Тодића за Лепосавић, Вучину Јанковића за Звечан и Срђана Вуловића за Зубин Поток. Предизборна кампања ће трајати од 13. до 17. маја.