Немачка канцеларка Ангела Меркел била је сасвим директна и јасна — Европска комисија неће бити у могућности да заустави изградњу гасовода „Северни ток 2“, упркос недавно усвојеним новинама у гасној директиви. То је уједно био и одговор Европској комисији, која је пре два дана најавила спремност да се састане са носиоцима тог пројекта и чује њихове аргументе против заоштрених услова пословања за „Северни ток 2“.
Притисци са којима се све време суочавају учесници у послу на изградњи гасовода „Северни ток 2“, који би руски гас требало да допреми пре свега до Немачке, али и Финске, Данске и Шведске, ојачани су пошто је пре више од месец дана измењена гасна директива ЕУ.
После свих неуспешних покушаја Америке, па и оних најдиректнијих захтева државног секретара Мајка Помпеа, да Европа, а пре свега Немачка, одустане од „Северног тока 2“ и руског гаса, уследиле су измене гасне директиве. За то се стекао довољан број гласова на Савету министара Европске уније.
Према тим изменама, сва правила која важе за копнене гасоводе, односиће се и на нове морске, па компанија која производи гас, неће моћи истовремено да буде и власник цевовода којим се он испоручује. Такође, у делу новог цевовода који се протеже територијалним водама државе-чланице до првог копна — 50 одсто транспортних капацитета мора бити остављено на коришћење и другим снабдевачима.
Мада је покушао, потпредседник Европске комисије за енергетику Марош Шефчович тешко да је тада некога убедио да усвојени амандмани нису усмерени специјално ни против једног гасовода.
После таквог развоја догађаја компанија „Северни ток 2“ регистрована у Швајцарској ништа није хтела да препусти случају. Убрзано је кренула да завршава немачки део гасовода и према изјави представника те компаније Себастијана Саса, тај део гасовода је завршен три дана пре него што је формално измењена гасна директива ступила на снагу.
Рачунајући на правну логику да нова правила неће моћи да се примењују на већ постављен гасовод по дну Балтичког мора, његови највећи заговорници Немци очигледно су превеслали и Вашингтон и Брисел.
У међувремену, компанија „Северни ток 2“ је дала рок Европској комисији да се изјасни о томе да ли ће гасовод бити ослобођен намета које прописују на брзину усвојене измене гасне директиве, које се односе на снабдеваче гасом из „трећих земаља“. Чекајући последњи час за одговор, Европска комисија је то учинила, а да није рекла ништа конкретно. Без истрчавања, крајње уздржано је само констатовала да је спремна да се састане са представницима „Северног тока 2“ и саслуша њихове аргументе.
Да ли је та уздржаност и последица чињенице да би „Северни ток 2“ Бриселу могао да запрети тужбом међународном арбитражном трибуналу? Такву могућност им управо оставља случај ретроактивне примене нових правила на посао уговорен и започет далеко раније, на који су већ потрошена огромна средства.
За доброг познаваоца ове проблематике, некадашњег дипломату Срећка Ђукића нема дилеме да је канцеларка Меркелова с пуним право изјавила да ЕК неће зауставити „Северни ток 2“.
„Ја сам уверен да ће ’Северни ток 2‘ бити завршен уз сагласност Европске комисије, или без ње. ЕК је већ раније дала сагласност за изградњу тог гасовода, а прописе које сада доноси не може примењивати ретроактивно. Према томе, став Меркелове је ту врло јасан и децидан. Баш бих волео да видим тог комесара и ту ЕК која ће Немачкој сада то све поништити и оставити да зврји празан ’Северни ток 2‘“, каже Ђукић за Спутњик.
Руски гас ће, напомиње он, како је и предвиђено до краја године потећи и дотећи до Немачке, иако су због тога захладнели односи Берлина и Вашингтона. Тај гасовод је Европи потребан, јер ако не проради, како ће се Европа снабдевати. Без њега ће се смрзавати, а привреда ће стати, сматра он.
По оцени Ђукића, битка за „Северни ток 2“ је добијена, а ово накнадно подметање клипова које се покушава неће успети, јер и тај гас који ће ићи „Северним током 2“ неће бити довољан.
Биће потребне и одређене количине гаса које ће стизати преко Украјине, јер просто, Европа нема гаса, а нема алтернативе да се са неке друге стране њиме снабде сем из Русије, истиче Ђукић.
Он је уверен и да Европска комисија неће ризиковати да буде предмет међународне арбитраже у случају да одлучи да се нова правила примене на „Северни ток 2“.
„Сигурно до тога неће доћи. Мислим да то није реално. То би било исувише крупно да ЕК у свим садашњим дешавањима отвара још један фронт. То би било политички неприхватљиво и не верујем да то може да се деси. Могу бити преговори, разговори, али да она иде на арбитражу, не верујем да ће се десити“, изричит је саговорник Спутњика.