„Председник Путин ће честитати председнику Зеленском на његовим првим успесима у решавању унутрашњег сукоба у југоисточној Украјини, као и на његовим првим успесима у нормализацији руско-украјинских односа“, одговорио је Песков новинарима на питање да ли Путин намерава да честита Зеленском на инаугурацији и како Кремљ оцењује његове речи о Донбасу и Криму.
Песков није разјаснио какви су то успеси. „Видећемо. Желите да вам откријем оно што не морам да вам откријем. Први успеси ће бити очигледни. Ако до њих дође, ви и ја ћемо их видети голим оком“, додао је Песков.
„Што се тиче југоистока, Донбаса, то је унутрашњи украјински проблем који може и треба да реши председник Украјине, на основу јасног плана описаног у Минским споразумима“, рекао је представник Кремља.
„Питање припадности Крима не постоји и не може да постоји, то је један од региона Русије“, изјавио је портпарол руског председника коментаришући изјаву новог украјинског лидера Владимира Зеленског о полуострву.
Коментаришући размену заробљеника са Украјином, Песков је рекао да ће се разматрање ове теме наставити.
„Знате да се о овој теми активно расправљало: активно у оквиру постојећих канала за дијалог, унутар постојећег механизма, контакт групе и тако даље. Стога се надамо да ће се ове дискусије наставити. Русија је више пута говорила о својој заинтересованости за то“, одговорио је Песков на питање да ли је Русије спремна за такву размену.
Песков је навео и да нема планова за контакте између Русије и Украјине на највишем нивоу.
Зеленски, који је ступио на дужност председника Украјине, рекао је да је главни приоритет прекид ватре у Донбасу. Као следећи изазов он је навео повратак контроле над Кримом и Донбасом. Током инаугурације Зеленски је изјавио да ће распустити Врховну раду. Осим тога, он је позвао Раду да смени шефа Службе безбедности Украјине (СБУ), главног тужиоца и министра одбране Украјине.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.
Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.