„Да ли ће етнички Албанци бити задовољни да остану подељени у три државе — Албанија, Северна Македонија и самопроглашено Косово, или ће део или сви они покушати да се уједине у ’велику Албанију‘“, анализира „Фајненшел тајмс“.
ФТ наводи да Споразум из Преспе представља највеће дипломатско достигнуће на Западном Балкану након Дејтонског споразума којим је окончан рат у Босни и Херцеговини.
А када је реч о идеји о „велике Албаније“, ФТ сматра да то доноси ризик за ново насиље у региону и зато поручује да албански политичари у све три заједнице треба да буду уздржани, док политичари у ЕУ и на Балкану морају да убеде Албанце да су њихова права у фокусу.
„Преспански споразум покреће наду за напредак у решавању других регионалних изазова, посебно спора између Београда и Приштине, као и уставног ћорсокака у Босни и Херцеговини“, истиче се у анализи ФТ.
Преспански споразум, према „Фајненшел тајмсу“, биће оцењен и на основу тога да ли ће одстранити сумње о дугорочној стабилности Северне Македоније, а да би се то догодило, како се наводи у тексту, потребна су три корака.
„Најпре ЕУ мора да отвори своја врата за Северну Македонију и Албанију, јер ће улаз Албаније у ЕУ зауздати националисте у Албанији и на КиМ у покушајима да искористе етничке Албанце у Северној Македонији за своје циљеве“, истиче се у анализи.
Друго, а имајући у виду да ће се у Грчкој вратити на власт нова демократија која је критична према Споразуму из Преспе, било би добро, наводи се у анализи, да лидер ове странке Киријакос Мицотакис прихвати овај Споразум и помогне Северној Македонији на путу ка ЕУ и НАТО-у, што је, оцењује се, сигурно у грчком националном интересу.
„Такође, време је да се десничари у Северној Македонији опросте с македонским шовинизмом, јер је њихов агресивни национализам нанео велику штету репутацији ове младе државе током владавине Николе Груевског“, напомиње се у анализи „Фајненшл тајмса“, те се додаје да ова држава сада мора да негује инклузивни грађански патриотизам.
Закључак је: осим Преспанског споразума, статус Албанаца у Северној Македонији умногоме ће детерминисати и одрживост ове државе на Балкану.