После Србије и Босне и Херцеговине, власти у Приштини најавиле су да би за два месеца могле да уведу таксу од 100 одсто и на производе из Албаније. Као главни разлог наведено је то што Тирана није уклонила таксе на извоз пива и кромпира са Косова. С обзиром да су таксе Београду уведене као вид политичког притиска како би се Београд натерао да призна Косово, разлог који се наводи за Албанију је — баналан, иако Приштина наводи да је суштина иста.
Да ли се иза пива и кромпира крије и политичка порука Приштине Тирани?
Душан Јањић из Форума за етничке односе уверен је да је ово обрачун Рамуша Харадинаја са Едијем Рамом за који он види више разлога.
„Харадинај, кога је јавност препознала као носиоца одлуке о таксама кад је реч о Србији и БиХ, постао је изузетно популаран. И таксе су постале његов моћан инструмент у унутрашњем одмеравању снага. С друге стране, Рама подржава Хашима Тачија у причи о разграничењу, а јавно је рекао да Харадинај не говори истину после самита у Берлину“, објашњава Јањић.
Наш саговорник верује да је у позадини свега и дилема ко ће политички опстати у Тирани — Рама или опозиционар Љуљзим Баша.
„Дакле, на ово гледам као на политички обрачун Харадинаја и са Тачијем и са Рамом, чија је политичка у паду и који ће вероватно у наредном периоду отићи са власти. Харадинај покушава да направи контакт са долазећим политичарима у Албанији, али и да се представи ЕУ као лојалан партнер. То је албански обрачун где не стоји ниједан од аргумента који важе за таксе везане за Србију, али очито су таксе постале тољага којом влада Косова млати по суседству“, објашњава Јањић.
Он напомиње да је Харадинајево понашање производ подршке пре свих Велике Британије. Ако се погледа политика Париза и Берлина, јасно је да је отворено и питање кривице за ситуацију која је настала у преговорима између Београда и Приштине, додаје Јањић.
„Владајућа коалиција у Приштини је неодржива, тако да се они већ сада боре за гласове на долазећим редовним или ванредним парламентарним изборима. Све су ово најаве да се нико неће бавити дијалогом. Политичари ће се бавити изборима који ће кренути после европских избора, што све води ка неизвесној будућности“, закључује наш саговорник.
Јањић додаје и да Харадинај, приближавајући се полако опозицији у Тирани, иде наруку и Немцима и Американцима који су незадовољни Рамом, што косовски премијер користи како би имао њихову подршку у унутрашњем политичком позиционирању наспрам Тачија. Косовске власти тврде да су препреке за извоз робе у Албанију готово истоветне онима које имају за извоз робе у централну Србију, што је према речима нашег саговорника апсурдно, јер Косово и Албанија немају ни сличне разлоге, ни сукобе за увођење такси.