„Ова питања се разматрају. Истовремено, овакав састанак захтева припрему и захтева довршење свих процеса везаних за формирање одговарајућег тима у Украјини. Сада је потребно стрпљење, сачекати да се формулишу приступи украјинске стране, када ћемо схватити колико је украјинска страна спремна да се држи Минских споразума, о чијој су незамењивости разговарали Путин, Меркелова и Макрон у трилатералном формату. Тек након тога би на дневни ред могло да дође питање ’нормандијског самита‘“, објаснио је Песков новинарима одговарајући на питање да ли се разматра састанак у „нормандијском“ формату на највишем нивоу о преговорима о Донбасу.
Он је истакао да се Русија не противи учешћу на том самиту.
„Нормандијски процес нема алтернативу, а то је током разговора потврдио и председник Путин, али, наравно, нико није присталица састанка ради састанка. Требало би урадити одређени домаћи задатак, као и радити на формирању и идеологији политичког тима у Украјини“, закључио је Песков.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт-групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.