Како је Рускиња постала Босанка: Нови детаљи снимка који је срушио аустријску владу

Девојка са снимка који је довео до пада аустријске владе је студенткиња из Босне, пише аустријски лист „Кронен цајтунг“. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је рекао да је данас у моди да се све што се дешава у свету приписује Русима.
Sputnik

Немачки листови „Шпигл“ и „Зидојче цајтунг“ објавили су 17. маја снимак који су непознате особе забележиле скривеном камером на Ибици у јулу 2017. године, три месеца пре парламентарних избора у Аустрији. На снимку бивши вицеканцелар Аустрије Хајнц-Кристијан Штрахе разговара са девојком коју су медији назвали „рођаком руског олигарха“. На снимку јој он предлаже новац и подршку на изборима у замену за услуге.

Према информацијама „Кронен цајтунга“, девојку за улогу „богате Рускиње“ аутори снимка су пажљиво бирали на основу информација из личног живота Штрахеа. За снимање је добила око 7.000 евра за дан.

Бивши шеф БНД-а: Иза Штрахеовог „политичког атентата“ стоји Мосад

Како се наводи, она се пре сусрета у вили неколико пута састала са Јоханом Гуденусом, који је био заменик градоначелника Беча, ради куповине земљишта за лов и „успела је да задобије његово поверење“ знањем које је показала у области пољопривреде.

Током састанка, аутори снимка су прислушкивали о чему девојка прича са Штрахеом и Гуденусом и говорили су јој шта да ради. Лист наглашава да је мотив за снимање видеа лична освета.

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров позвао је новинаре да објективно извештавају о догађајима.

„Што се тиче босанске студенткиње која говори руски језик, мислим да је ту свима све јасно. Русофобија је сада у моди и за њу се могу добити неке позитивне дивиденде од старије браће и све се може приписивати Русима по принципу који је Тереза Меј својевремено назвала ’врло вероватно‘ (highly likely). То је врло у моди“, рекао је Лавров на конференцији за штампу.

„Испало је да су слободни медији на Западу активно прихватили да се ради о Рускињи. На крају су почели да наводе да се ради ’девојци која говори руским језиком‘, и редовно су то помињали. Сада када се показало да се ради о босанској студенткињи, зашто се о томе тако мало говори, ако се уопште и говори“, закључио је Лавров.

Коментар