Она је од 2018. године председница Уставног суда и сматра се надпартијским кадром, али је оба велика „скока“ у својој каријери остварила под владом коју су чинили Народна партија (ОВП) и Слободарска странка (ФПО), најпре 2003. када је постала потпредседница и прошле године када је постављена за председницу Уставног суда.
Бирлајнова је рођена у породици државних службеника и желела је да студира уметност или архитектуру, али ју је мајка, која је завршила уметност, саветовала да ипак упише права.
Завршила је студије у року и са 26 година положила државни испит, те је са 28 година постављена за државног тужиоца, а са 41 је била на дужности главног тужиоца.
Такође, била је и председница Удружења државних тужиоца Аустрије, функција коју је држала дуго година до уласка у Уставни суд.
Бирлајнова је именована за мандатара за формирање прелазне владе, која ће бити на дужности до формирања нове владе након превремених избора који треба да се одрже у септембру.
Ван дер Белен је, представљајући мандатара којег је изабрао, рекао да је договорено да ће прелазну владу чинити експерти, о чему постоји консензус са парламентарним странкама.
„Последњи дани су за аустријску државу били изазовни. У појединим стварима смо улазили на нове терене, након што је изгласано неповерење влади. Нисмо ниједног тренутка корачали без оријентације, јер смо имали јасну карту у рукама, која не може бити тачнија, а то је Устав. Устав нам даје за сваки корак јасне смернице шта треба радити. Он је основа наше демократије, такорећи оперативни систем“, поручио је он.
Ван дер Белен је нагласио да Устав предвиђа да у таквој ситуацији он бира мандатара и да је изабрао да то буде жена о којој су новине писале да је увек у нечему прва, а тако ће бити и прва канцеларка.
„Тражили смо неког ко добро познаје Устав, а ко би био бољи него председница Уставног суда“, казао је он.
Ван дер Белен је замолио парламентарне партије да укажу поверење новој канцеларки и влади до избора.