Према подацима „Политика“, тужиоци нису поднели нове оптужбе против Асанжа из неколико разлога, међу којима је и то да Влада има мало времена за њихово предлагање — по закону о екстрадицији оптужбе треба покренути током 60 дана од прве пресуде и због велике тајности објављених материјала ЦИА. Како се наводи, дискусија о оваквим стварима на суду прети објављивању још већег броја тајних фајлова ЦИА. Осим тога, само ЦИА никад званично није потврдила истинитост објављених докумената.
„Нема сумње да постоје такви случајеви о цурењу информација на основу којих се не може оптужити звиждач, јер је информација толико тајна да би као доказ на суду морали признати њену истинитост“, рекао је листу бивши помоћник државног тужиоца за националну безбедност Министарства правде САД Мери Макорд.
Истиче се и да оваква одлука значи да се Асанж неће суочити са казном због јавне објаве дигиталних шифри, познатих као Волт 7, један од најмоћнијих из арсенала ЦИА коришћених за хаковање уређаја.
То је довело до тога да поједине алатке постану бескорисне за ЦИА и обезбедило је приступ тим алаткама страним шпијунима и хакерима.
Подсетимо, власти САД су прошириле оптужницу против оснивача „Викиликса“ Џулијана Асанжа за 17 тачака које се тичу нарушавања Закона о шпијунажи.
Ако буде проглашен кривим по новим тачкама оптужнице, Асанжу прети 170 година робије, по 10 за сваку тачку.