Узбуна на радару: Таласаста мрља од 130 квадратних километара источно од Лос Анђелеса

Велика популација бубамара проширила се планинским подручјем, а растуће температуре изазвале су њихов масовни покрет.
Sputnik

Рој у потрази за храном на радару се приказао као мрља површине 130 квадратних километара у близини града Хесперије, стотинак километара источно од Лос Анђелеса, објавио је метеоролог Државног хидрометеоролошког завода (ДХЗ) Адам Росер.

Након што је стручњак на терену у граду Рајтвуду потврдио да се ради о бубамарама, канцеларија ДХЗ-а у Сан Дијегу у уторак је објавила видео-исечак радарског записа на Твитеру, на којем се види валовита маса коју чине бубамаре у потрази за главном храном — вашима, преноси хрватски портал „Експрес“.

Узбуна на радару: Таласаста мрља од 130 квадратних километара источно од Лос Анђелеса

Објава је изазвала низ коментара попут „боље него најезда скакаваца“ или „средите те ваши!“.

„Мислим да је то супер начин на који можемо различите људе заинтересовати за науку“, каже Росер.

Бубамаре се сматрају корисним у вртовима јер једу ваши и друге гамади на цвећу и воћу.

„Бубамаре су толико мале да би особа која стоји испод њиховог роја видела тек тачкице на небу или из даљине, па чак не би видела ништа“, каже Ринг Карде, професор са Универзитета Калифорнија у Риверсајду.

Шта изазива формирање роја?

„Једно могуће објашњење јесте да се велика популација бубамара проширила планинским подручјем и да су растуће температуре изазвале њихов масовни покрет“, објашњава Карде.

„То је нешто касније него што сам очекивао да ће кренути“, каже Карде и додаје:

„Када се вину у небо, бубамаре се ослањају на ветар да их однесе у долине где могу наћи обиље ваши. Ширењем уз помоћ ветра, бубамаре на крају заврше у пустињи и угину. Њихове миграције у касно пролеће следе након зимског мировања у калифорнијским планинама, где се окупљају у тако густе групе да их можете скупљати лопатама, а оне покушавају тако да остану живе под снежним покривачем. Велика влага и много кише ове су године вероватно помогле да велики број бубамара преживи зиму, што би могло да објасни велики рој. Државна хидрометеоролошка служба својим радарима редовно бележи јата птица, слепих мишева и инсеката у другим деловима земље.“

Коментар