НАСА открила колико је новца потребно за повратак човека на Месец

За реализацију програма „Артемис“ потребно је између 20 и 30 милијарди долара, поред средстава које НАСА свакодневно троши за рад Међународне свемирске станице и реализацију свих својих научних пројеката, изјавио је директор НАСА у интервјуу за телевизију Си-Ен-Ен.
Sputnik

„Потпуна реализација програма и стварање свих услова за стално присуство на Месецу од нас захтева између 20 и 30 милијарди долара трошкова, који ће бити расподељени на наредних пет година“, рекао је Џим Брајденштајн, руководилац америчке космичке агенције.

Прве гласине о могућности изградње „сестре Међународне свемирске станице“ у Месечевој орбити појавиле су се на јесен 2016. године, када је одржан затворени састанак Међународне групе за изградњу свемирских бродова ИСЦВГ.

Рогозин: Русија жели да сарађује с Кином у истраживању Месеца

Представници пет држава су на том састанку разматрали међународне планове за освајање космоса након повлачења Међународне космичке станице из употребе средином наредне деценије.

У септембру 2017. године представници „Роскосмоса“ и НАСА званично су потврдили те планове и потписали меморандум о сарадњи у изградњи ЛОП-Г, на основу којег је Русија била задужена да изгради улазни модул за Месечеву станицу. Ове године тој иницијативи се званично прикључила и Канада.

Крајем пролећа НАСА и Бела кућа су поново промениле своје планове, одвојивши амерички програм за освајање Месеца, који је добио име „Артемис“, на две неједнаке половине.

У оквиру првог дела програма, Вашингтон намерава да упути само један модул станице у орбиту Месеца и да га користи као својеврсни „првобитни пункт“ за експедиције свемирских посада на површину Земљиног природног сателита.

Изградњу и упућивање модула у свемир неће реализовати НАСА, него њен први приватни „Месечев партнер“, америчка компанија „Максар“. Та корпорација је већ учествовала у изградњи свемирских станица у прошлости.

Остале модуле Месечеве станице НАСА планира да изгради већ након првог искрцавања астронаута на површину Месеца. У оквиру друге половине програма „Артемис“ орбитална база ће бити знатно проширена и биће својеврсна пробна платформа за припрему првог лета на Марс.

Коментар