Сабор је реакција на Нацрт закона Владе Црне Горе о слободи вероисповести и уверења, којим се, ако буде усвојен, доводе у питање достојанство и имовина Српске православне цркве у Црној Гори.
На крају Тројчиданског сабора, епископ будимљански-никшићки Јоаникије прочитао је проглас у којем стоји да Предлог закона о слободи вероисповести и уверења и правном положају верских заједница, који је 16. маја 2019. године утврдила Влада Црне Горе, није ништа друго до акт који је првенствено уперен против епархија СПЦ, које имају своју осмовековну канонску јурисдикцију на простору на којем се данас налази Црна Гора.
Епископ Јоаникије је упутио захтев Влади Црне Горе да из даље процедуре у разумном року повуче Предлог закона и припреми нови који ће бити у сагласности са достојанством Црне Горе и међународним стандардима о слободи вероисповести.
Председник Србије Александар Вучић поручио је да неће да улази у „прављење додатне зле крви и сукоба“ на релацији Србија-Црна Гора, након што је Подгорица усвојила предлог спорног закона којим се практично отима имовина Српске православне цркве у Црној Гори.
Свету архијерејску литургију служили су митрополит црногорско-приморски Амфилохије, будимљанско-никшићки Јоаникије, рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије, милешевски Атанасије, буеносајрески и централно-амерички Кирило, захумско-херцеговачки Димитрије и умировљени епископ Атанасије са многобројним свештенством.
Испред платоа Храма окупио се огроман број грађана који стално пристижу.
Амфилохије: Сабор лек од братоубиства и богоубиства
Амфилохије је казао да Сабор није ништа ново за Подгорицу и да нема језика на којем се не прославља ова света литургија и на којем се не сведочи истина о савршеном Богу који је открио себе и своју тајну.
Он је казао да постоје две врсте сабора: сабор у име Божанске љубави, у име Божје, љубави према Богу и љубави према људима, и други, око демонске сатанске силе, која носи зло, мржњу, раздоре и убиства земаљске народе.
„Само љубављу ратујемо против зла, греха и смрти. Против нечовештва и развратништва. То је оно чиме сведочимо да смо ми синови светла.
Они који су убијали Бога Оца и који га данас убијају су и братоубице. Ретко се где то дешавало као у Црној Гори. Братоубиство у име Маркса и Енгелса, Стаљина и Броза“, казао је митрополит.
Амфилохије је нагласио да је овај сабор лек од таквог братоубиства и богоубиства.
Он је позвао да се зауставе поделе у Црној Гори.
„Овај сабор тражи од власти да се исцели тај братоубилачки дух који се над Ловћеном надвио, да се вратимо Тројчиданским саборима. Да се врате Црква на Ловћен и владика Раде. Да се врати народу вера у живога Бога.
Они који скрнаве мошти светитеља наших нека се врате себи, својој савести, Богу нека се врате. Нека доносе законе који су сагласни вековном предању Црне Горе. А такве законе је писао Свети Петар Цетињски, који су почињали са: ’У име Оца и Сина и Духа светога‘“, рекао је митрополит Амфилохије.
Влада Црне Горе утврдила је Предлог закона о слободи вероисповести, којим се предвиђа отимање храмова Српске православне цркве.