Запаљени танкери у Оманском заливу би могли да потопе Запад

Запаљени танкери у близини иранске обале „пробудили су древне страхове“, пише „Франкфуртер алгемајне“. Расту страховања да се напади на бродове изводе због сукоба Вашингтона и Техерана. Инвеститори на тржишту већ су реаговали на вести: цена нафте повећана је за 4,5 одсто, достигавши 62,24 долара по барелу.
Sputnik

Због напада на танкере намеће се питање колико је Запад рањив због своје зависности од нафте. Омански залив, у којем су нападнути бродови, граничи се са Ормуским мореузом, једном од најважнијих путања за нафтне танкере. Кроз њега пролази 17 одсто светских испорука ’црног злата‘“, наводи аутор текста Кристијан Зиденбидел.

Постоје, како подсећа аутор, алтернативне маршруте, јер је нафту данас могуће превозити не само уз помоћ танкера, него и нафтоводима, саудијским или оним који пролази кроз Уједињене Арапске Емирате. Капацитети тих нафтовода су, међутим, прилично ограничени.

„Захваљујући технологији добијања гаса из кречњака, САД су постале мање зависне од испорука енергената из земаља Персијског залива. Немачка купује велике количине нафте од Русије. На Западу је, притом, у току процес замене нафте другим изворима енергије“, истиче Зиденбидел.

Јапан је Америци приредио непријатно изненађење

Без обзира на све то, пише аутор, нафтно тржиште веома осетљиво реагује на сваки напад на инфраструктуру у Ормуском мореузу. За Запад су испоруке са Блиског истока и даље веома важне, али централну улогу игра светска цена нафте. У Европској унији зависност од испорука из Саудијске Арабије, Кувајта и Ирака је у последње време чак и повећана. Док је 2012. године одатле стизало око 1,7 милиона барела нафте дневно, 2019. године је та количина два милиона. Двадесет одсто својих потреба Европљани задовољавају нафтом из тих арапских држава.

Највећу штету, према писању листа, могле би да имају земље у развоју. Ормуски мореуз је „Ахилова пета међународне нафтне трговине“, тврди аналитичар из банке покрајине Баден-Виртемберг. Према његовим речима, затварање маршруте одразило би се, пре свега, на испоруке из Саудијске Арабије, Кувајта и УАЕ.

„То би веома брзо довело до недостатка нафте на Западу, а њена цена би порасла за најмање 10 долара“, наводи експерт.

Као историјски пример могао би се навести „рат танкера“ који су водили Иран и Ирак у Персијском заливу, пише „Франкфуртер алгемајне“. Од 1980. до 1988. године у региону је био изведен 451 напад на бродове, а половина од тог броја били су нафтни танкери. Напетост је довела до скока цене нафте са 15 на 50 долара, што је утицало на цео свет.

Коментар